• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Akár fizetnénk is a gyors diagnózisért

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A 36-45 éves korosztálynak például a 80 százaléka élne a fizetős lehetőséggel.

Míg mammográfiára, röntgenre vagy ultrahangra általában egy-két hetet kell várni, addig a CT- és MR-vizsgálatok esetén az egy hónapot jóval meghaladja az átlagos várakozási idő - olvasható az Első Magyar Egészségügyi Marketing Kft. felmérésben, amelyből az is kiderül: a várólistán lévő betegek az egykét héten belüli időpontot még érthetőnek tartják, az egy-két hónapon túl kapott előjegyzés azonban elfogadhatatlan számukra.

A megkérdezettek fele a várakozás csökkentése érdekében igénybe venne fizetős orvosi szolgáltatást. A felmérés szerint a várólistás betegek 63 százaléka fontosnak tartja, hogy értesüljön arról: az államilag finanszírozott diagnosztikai vizsgálat mellett térítés ellenében is kivizsgáltathatja magát. Ebben az esetben ugyanis el tudja dönteni, hogy akar-e, vagy tud-e a gyorsabb diagnózisért fizetni. Ez az arány a magánorvost felkeresők körében még magasabb.

A fiatalabb, magasabb jövedelmű és felsőfokú végzettséggel rendelkezők között kiemelkedő az igény az egy-két napon belül elérhető MR-és CT-vizsgálatokra. A 36-45 éves korosztálynak például a 80 százaléka élne a lehetőséggel. Ők még a rövidebb várakozási idővel járó vizsgálatokért - például az ultrahangért is - magasabb arányban fizetnének. A kutatásból az is kiderül: minél hosszabb a várakozási idő, annál inkább hajlanak a betegek arra, hogy a térítéses szolgáltatást válasszák. A betegek nemcsak maguknak, hanem gyermekük vagy - különösen a fiatalabbak -szüleik részére is fizetnének a CT-ért vagy az MR-ért. Azok egyébként, akik élnének a lehetőséggel, úgy gondolják, a fizetősen igénybe vett szolgáltatásokhoz magasabb minőség is társul.

A kutatásban a szakorvosokat is megkérdezték. Több mint háromnegyedük hasznosnak tartja a lehetőséget. Úgy látják, ezáltal rövidül a várakozási idő, hamarabb kézhez kapják a leletet, így gyors diagnózis születhet, s nagyobb az esély a gyógyulásra. Bár a betegek igényelnék a tájékoztatást a magánfinanszírozású szolgáltatásokról, az orvosok egy része úgy ítéli meg, hogy nincs gond a várakozási idővel, más részük pedig etikai okokból nem szívesen ajánlja ezt az alternatívát a pácienseinek. Mivel a társadalombiztosítási finanszírozási rendszerben a vizsgálatok és a műtétek száma korlátozott, az orvosok úgy gondolják, a jövőben nőni fog a betegek által kért önköltséges beavatkozások aránya. A fekvőbeteg-ellátó intézmények által közzétett várólisták szerint sok helyen még egy MR- vagy CT-vizsgálatra is hónapokat kell várni. Vannak azonban olyan költséges beavatkozások, amelyekre már többéves az előjegyzési idő.