A kutatók azt találták, hogy a placebók csökkentették a résztvevők önbevalláson alapuló érzelmi stressz-szintjét.
Első alkalommal mutatták ki, hogy a placebo akkor is csökkenti az érzelmi stressz agyi markereinek számát, ha az alanyok tudják, hogy nem igazi gyógyszert vettek be – derítették ki a Michigani Állami Egyetem, Michigani Egyetem és a Dartmouth College kutatói. A Nature Communications című tudományos folyóirat legutóbbi számában megjelent kutatás azt vizsgálta, mennyire hatékonyak a placebók az érzelmi alapú agyi aktivitás csökkentésében - írta a qubit.hu.
Az eredmények pedig azt mutatják, hogy nagyon. Még ha az emberek tisztában is vannak azzal, hogy az általuk alkalmazott gyógymód nem tartalmaz hatóanyagokat, ha hisznek abban, hogy jobban lehetnek az adott gyógyszertől, ez változásokat okozhat az agy érzelmi információkra vonatkozó reakciójában.
Jason Moser, a tanulmány társszerzője úgy véli, az ilyen típusú placebókat át lehetne ültetni az orvosi gyakorlatba. Ahelyett, hogy gyógyszerek sorát írnák fel a betegeknek, placebót is kaphatnának azzal a magyarázattal, hogy ha hisznek benne, akkor segíthet rajtuk. Részletek a cikkben