• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Alattomosan támad egészségünkre az ülőmunka

Lapszemle

Akár egérbetegség is kialakulhat, ami csuklófájdalommal, ínhüvelygyulladással, akár teniszkönyökkel is járhat.

A magyarok átlagosan hat órát ülnek naponta a számítógép, tévé előtt. A diákoknál és a diplomásoknál ez a szám még rosszabb, akár 12 órát is görnyedhetnek a székben. Pedig aki túl sokat ül, az előbb-utóbb feküdni fog – figyelmeztetnek az orvosok. Mire figyeljünk, ha ülőmunkát végzünk, és hogyan előzhetjük meg a helytelen testtartásból fakadó problémákat? – szakértők ezekre a kérdésekre keresték a választ a Kossuth Rádió Napközben című műsorában, amelyet a hirado.hu tett közzé.

Sokan úgy gondolják, csak a középkorúak, idősek problémája a hát-és derékfájás, ugyanakkor a fiatalokat is veszélyezteti a túl sok ülés, illetve az okoseszközök elterjedése miatt kialakuló helytelen testtartás és az abból fakadó betegségek.

A modern kor emberének életmódja alapjaiban átalakult, így nemcsak a munkahelyünkön, hanem a mindennapos tevékenységeink során is rengeteget ülünk, ez a legtöbb esetben helytelen táplálkozással, illetve mozgásszegény életmóddal párosul – hívta fel a figyelmet Moravcsik Bence ortopéd-traumatológus szakorvos. Ugyanakkor tudatos magunkra figyeléssel jelentősen tompíthatóak az úgynevezett civilizációs betegségek negatív hatásai – emelte ki.

Az ülőmunka azért probléma, mert a helytelen testtartás miatt az izmok elfáradnak, emiatt a gerincoszlop passzív elemeire többletterhelés jut. Az ebből fakadó kedvezőtlen hatásokat először izomfájdalom jelzi, később kopási betegségek alakulhatnak ki – magyarázta Moravcsik Bence.

Hallott már az egérbeteségről?

Az ülőmunka által okozott bajok nemcsak a sok ülésből fakadnak. Létezik az úgynevezett egérbetegség. Az elnevezés hátterében az áll, hogy túl sokat használjuk a számítógép egerét, ez kihathat felső végtagjainkra; csuklófájdalom, ínhüvelygyulladás, akár teniszkönyök is kialakulhat a nyak és a váll izmainak görcsölése, merevsége mellett – sorolta az ortopédus.

Ne fogjuk a génekre

A szakorvos elmondása szerint a helytelen testtartásban ugyan szerephez jutnak a gének, mivel kötőszöveteink erősségét örököljük, ugyanakkor ezt az adottságot mozgásban gazdag élettel tudjuk befolyásolni. Nagy a szülők felelőssége abban, hogy megszerettessék a rendszeres mozgást a gyerekekkel – fogalmazott a szakértő, aki arra is kitért, hogy fontos lépés volt a mindennapos testmozgás bevezetése az iskolákban.

További részletek a weboldalon.

Legolvasottabb cikkeink