Az állam vásárol gyógyszert a kórházaknak.
Még ebben hónapban meghirdetheti az állami kórházakat fenntartó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) a gyógyszerközbeszerzést. Ezúttal a fenntartó mintegy 64 hatóanyagot, köztük onkológiai, gombaellenes szereket, antibiotikumokat vásárolna nagy tételben a gyógyszercégektől – olvasható a Népszabadság – online oldalán.
A nyertes a jövő év elejétől szállíthat az állami egészségügyi intézményeknek – minderről Hankó Balázs, az Országos Gyógyszerterápiás Tanács (OGYT) elnöke beszélt az IME szakmai folyóirat által szervezett konferencián.
A közbeszerzést a GYEMSZI bonyolítja, a kórházaknak pedig egy éven át kell a nyertes beszállítótól vásárolniuk. A tervek szerint az állam 30–60 napos fizetési határidőt vállalna. A rendelet megengedi azt is, hogy akár közvetlenül a gyártótól vásároljanak, és az azt követő logisztikai folyamatba vonják be a nagykereskedőket – írja a lap.
A közbeszerzéssel nem tudják lefedni a kórházak által használt összes készítményt, most főként az infúziós terápiákat vásárolnák meg egyszerre az állami kórházaknak – mondta Hankó Balázs, aki hozzátette azt is, a kimaradó orvosságok esetében lesz lehetőség, hogy akár térségenként a kórházak összefogjanak, és közösen szerezzék be azokat is.
Szócska Miklós államtitkár hivatalba lépése óta beszél arról, hogy a kórházak közös beszerzéséből lesz többletforrás a rendszer működtetéséhez. Eddig azonban csak a gáz- és egy telefontendert sikerült lebonyolítaniuk. Átlagosan 10–20%-kal jutottak olcsóbban a szolgáltatásokhoz, a megtakarításra azonban csak jövőre számíthatnak – húzta alá Hankó, aki arról is beszélt, hogy nem volt egyszerű összeállítani az alaplistát, mert a kórházakban eddig nem volt egységes gyógyszerregiszter.
Mostanra „letisztázták" a rendszert, kiderült, hogy a kifejezetten kórházi felhasználású készítményekre 35 milliárd forintot költenek az intézmények, és a várható közbeszerzéssel körülbelül ennek az összegnek a feléért vásárolna a GYEMSZI. Az intézmények nagyon eltérő mértékben kaptak a gyártóktól, a közbeszerzési folyamattal ezt is egységesítenék – írja a lap.