Nem csupán közjegyzői okiratba, de teljes bizonyító erejű magánokiratba is foglalhatnánk élő végrendeletünket.
A szakemberek a javasolt egyszerűsítéstől azt remélik, többen döntenek majd arról, milyen esetekben és meddig kapjanak életmentő, illetve -fenntartó kezeléseket. Az egészségügyi törvénynek az élő végrendeletre (living will) vonatkozó szabályozásának módosítását szorgalmazza a Szakmai Kollégium aneszteziológiai és intenzívterápiás tagozata – írja az elitMed.hu értesülése nyomán a Világgazdaság – online.
Az egészségügyi törvény szerint élő végrendeletet jelenleg kizárólag közjegyző előtt tett nyilatkozatban lehet hagyni. Az okiratban annak kell szerepelnie, hogy milyen esetben mond le az aláíró az életmentő vagy életfenntartó kezelésekről.
A javaslat szerint viszont úgynevezett teljes bizonyító erejű magánokirat is elegendő lenne ehhez. Igaz, a rendelkező beszámíthatóságát továbbra is pszichiátriai szakvéleménnyel kellene igazolni.
Az egyszerűsítést már hét éve kezdeményezte a szakmai kollégium az akkori szaktárcánál, ám miután az óta sem foglalkoztak vele érdemben, időszerűnek látták a megerősítését – közölte Élő Gábor. A Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának igazgató-helyettese a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott: az elmúlt években végzett empirikus kutatásaik egyértelműen alátámasztják, hogy a jelenlegi rendszer túl bonyolult és életszerűtlen, ezért hiába ad lehetőséget a törvény az élő végrendelet hagyására 1997 óta, alig akad erre példa.
Noha konkrét adatok nincsenek erre vonatkozóan, Kapási Olga, a Magyar Közjegyzői kamara elnökhelyettese is úgy véli: az elmúlt években született élő végrendeletek száma valószínűleg még az egy tucatot sem éri el – emeli ki a portál.