Magyarországon pedig eddig nem is fordult elő közvetlenül a koronavírus-fertőzés miatti haláleset gyerekeknél.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint a betegség mechanizmusa pontosan még nem ismert, annyit lehet tudni, hogy a fertőzés generálja, akár olyan esetekben is, amikor a koronavírust tünetek nélkül vészeli át a gyermek. Póta György az ATV Start című műsorában a vakcinákkal kapcsolatban azt mondta: gyakorló orvosként csak olyan oltóanyagot ad be jó szívvel a pácienseinek, aminek a biztonságáról ő meggyőződött. Az ő meggyőződésének viszont az nem elég, hogy, mint fogalmazott, egy hatóság azért fogad el megfelelőnek egy oltóanyagot, mert 1 milliót beadtak már belőle küldföldön.
Póta György szerint sokkal biztonságosabb, ha az Európai Unió engedélyez egy vakcinát, mert bár sokan vádolják azzal az Európai Gyógyszerügynökséget, hogy lassú, ellenőrzése viszont kemény és mélyreható.
Póta György elmondta, a 14 év alattiak körében a halálozás elhanyagolhatóan kevés világviszonylatban, Magyarországon pedig eddig nem is fordult elő közvetlenül a koronavírus-fertőzés miatti haláleset gyerekeknél. Ugyanakkor ahogy nőnek a számok, egyre több gyermeket is érint a vírus, ráadásul előkerült egy ezzel összefüggő betegség, a sokszervi gyulladás, amely ha megtámadja egy gyerek szervezetét, akár intenzív osztályra is kerülhet.
Itt az orvos szerint egyelőre nem ismerjük pontosan a mechanizmust, hogy a fertőzés pontosan hogyan kapcsolódik a gyulladáshoz, annyi biztos, hogy a fertőzés ezt generálja akár olyan esetekben is, mikor magát a koronavírust tünetek nélkül vészelte át a gyerek. A sokszervi gyulladás általában nagyobb óvodásoknál, kisiskolásoknál jelentkezik.
Póta György a szülőknek azt javasolja, ha bármilyen szokatlan, egy átlagos téli vírustól eltérő tüneteket tapasztalnak (elhúzódó magas láz, rossz közérzet), forduljanak orvoshoz gyermekükkel. Reméli, hogy még ebben az évben meglesznek a szükséges vizsgálatok, így már a 18 év alattiakat is oltani lehet majd a koronavírus ellen. További részletek a cikkben