Az agy saját hulladékeltávolító rendszerével kapcsolatos problémák állhatnak az Alzheimer-kór mögött – állítja egy új kutatás.
Egy, a Nature Neuroscience folyóiratban közzétett tanulmány szerint az Alzheimer-kór kialakulására utaló jelek sokkal előbb megjelennek az agyban, mint azt korábban hitték. Ezek a jelek tulajdonképpen mérgező, hulladéknak minősülő anyagok felhalmozódását jelentik, amelyek a mikroszkópos felvételeken virág formájú képződményeknek tűnnek - írta az Origo.hu.
A kutatók kísérleti egereken követték nyomon a betegség lefolyását. A megfigyelések alapján a probléma gyökere az agysejtek lizoszómáinak „meghibásodása". A lizoszóma egy sejtszervecske, amelynek legfontosabb feladata az anyagcsere során keletkező hulladékok lebontása, eltávolítása és újrahasznosítása, a sejtmaradványok eltüntetése, összességében a sejtek épen tartása.
Amikor a lizoszómák a savas enzimjeikkel a hulladék eltávolításába kezdtek, a kutatók azt vették észre, hogy egyes lizoszómák a lebontásra ítélt sejthulladékkal egyesülve rendellenesen megnagyobbodtak, majd a membránon átlépve virág formájú képződménnyé váltak a sejtmag közelében.
Az új eredmények gyökeresen megváltoztathatják az Alzheimer kialakulásáról alkotott képünket, és új terápiák kidolgozását teszik lehetővé.