A második generációs lézertechnológiával 2011-es bevezetése óta már több mint egymillió szemműtétet végeztek el a világon.
A szegedi egyetemen végzett, és egy konferenciának köszönhetően most ismét itt találkozott az a két magyar szakember, akik hatalmas áttörést hoztak a lézeres szemműtétek terén. Találmányukat ma már amerikai vadászpilóták látásjavítására is használják. Ők az egyetlenek, akik magyarként jelentős egészségügyi fejlesztést tudtak véghezvinni - írja a delmagyar.hu.
– Tibor most tartotta akadémiai székfoglaló beszédét, én pedig elkísértem, hogy szurkoljak neki – magyarázta Nagy Zoltán Zsolt, hogyan kerültek Szegedre, a Magyar Fizikus Vándorgyűlésre. Ők ketten olyasmit valósítottak meg, ami magyaroknak még sohasem sikerült: találmányukból alkalmazott eszköz lett az egészségügyben, ráadásul olyan, amelyet a legmagasabb szinteken használnak.
Tökéletesebb műtétek
Juhász Tibor találmányának lényege, hogy egy látáskorrekcióra kifejlesztett lézeres gépet továbbfejlesztve alkalmassá tett szürkehályog-műtétek elvégzésére is. – A femto lézer sebet készít a szaruhártyán, megcsinálja a szemlencsenyílást és végül a lencse darabolását is. Ez a három kritikus lépésük ezeknek a műtéteknek, azzal pedig, hogy ezt gépesítettük, tökéletesebbé vált a műtét kivitelezése – magyarázta a kaliforniai egyetem professzoraként dolgozó magyar fizikus.
Csak egy darab van belőle Magyarországon
A második generációs lézertechnológiával 2011-es bevezetése óta már több mint egymillió műtétet végeztek el a világon. Csak ezzel lehet operálni például az amerikai haditengerészet vadászpilótáit, hiszen kevesebb műtéti kockázattal és gyorsabb felépüléssel lehet számolni ennél a típusú műtétnél. Magyarországon egyelőre egy darab gép van, a SOTE szemklinikáján, a magyar találmánnyal végzett operációkat ugyanis az OEP nem támogatja.
Két új eljáráson dolgoznak
Juhász Tibor és Nagy Zoltán Zsolt jelenleg is a lézeres szemműtétek fejlesztésén dolgoznak. Az egyik a szaruhártya elvékonyodásával járó betegség gyógyítását célozza egy gyűrű behelyezésével – ehhez ezredmilliméteres precíziós vágásokra van szükség. A másik szembetegség, amit a lézerkészülékkel gyógyítanának, az úgynevezett öregszeműség, vagyis amikor valaki csak szemüveggel tud olvasni. Ezt egy szaruhártya-állományba ültetett lencsével orvosolnák, amely úgy fókuszálja a fényt, hogy tökéletes látást biztosítson. Ezeknek az operációknak a kipróbálását szintén Magyarországra szeretnék hozni.
További részletek a weboldalon