Korszerű orvosi berendezéssel gyarapodott a Magyar Gyermekmentő Alapítvány négy mentőorvosi kocsiból álló flottája.
Több mint 18 év, nem kevesebb, mint 40 ezer megmentett gyermek és közel 45 ezer szülő oktatása. Ez az a statisztika, amire büszke lehet a Magyar Gyermekmentő Alapítvány, mely a korszerű gyermek-mentőellátás hazai elterjesztésén fáradozik. Január 18-án egy korszerű orvosi berendezéssel gyarapodott a négy mentőorvosi kocsiból álló flotta. Erről és az alapítványról Gesztes Évával beszélgetett a feol.hu.
Az alapítvány munkatársai ott vannak, közúti baleseteknél, ikerszülésnél, újraélesztésnél, mérgezéseknél, fulladó, görcsölő, eszméletlen gyermekeknél. Hogyan és milyen rendszerben működik az alapítvány?
A Magyar Gyermekmentő Alapítvány az Országos Mentőszolgálattal együttműködésben van, tehát ez egy államilag finanszírozott tevékenység. Fontos tudni, hogy súlyos állapotú gyermekekről az esetek egy százalékában beszélünk. Ezek azok az esetek, ahol olyan invazív beavatkozásokra van szükség, amelyekhez olyan szakemberek kellenek, akik főállásban, minden nap gyermeki intenzív, illetve gyermek traumatológiai, vagy gyermeksürgősségi osztályon dolgoznak. Ők ezt a rutint viszik ki a helyszínre és ehhez egy olyan plusz felszerelés kell még, egy átlagos rohamkocsi felszereléséhez képest, amit nem tudnak sehol a világon még pluszban rátenni egy normál mentőautóra, hanem ez általában alapítványi finanszírozással valósul meg, például Németországban is. Ezt a pluszt tehát mi adjuk hozzá az Országos Mentőszolgálat munkájához és nagyon súlyos esetekben oda vezényel minket a mentőszolgálat. Több, egészen pontosan négy ilyen egység van az országban, Budapesten, Győrött, Pécsen és Balatonlellén, és mindegyik 100 kilométeres körzetet lát el.
Miben különbözik egy kifejezetten gyermekek mentésére, gyógyítására átalakított autó, egy hagyományos, úgymond felnőtteknek szánt járműtől?
Nekünk mindenféle méretű, testsúlyú, életkorú gyermeket el kell látnunk, nullától 18 éves korig, tehát minden egyes eszközből teljes méretválasztékkal kell rendelkezni. Hogy példákat mondjak, egy vérnyomásmérő mandzsettából például hat különböző méret van az autókon, és ugyanígy mindenből. Vannak olyan gyógyszerek is, amelyeket kifejezetten csak a gyermekgyógyászatban használunk, hiszen vannak olyan betegségek, melyek kizárólag a gyerekeknél fordulnak elő. Ilyen például, ha kruppos lesz a gyerek, vagy lázgörcsöt kap, de egyébként is vannak olyan betegségek, akár mérgezések, amelyek ellátásához csak ezeken az autókon vannak megfelelő gyógyszerek. Vannak speciálisan kialakított eszközeink is, például amikkel a légutakat biztosítjuk. Ezek kicsit máshogy néznek ki, mint a felnőtteknek szántak, hiszen a gyermekeknél a légút sokkal szűkebb, sokkal kisebb, mint a felnőttek esetében.
A Masterplast 3.6 millió forinttal támogatta egy 4.2 millió forintos vérgáz-analizátor megvásárlását. Mit is jelent pontosan egy ilyen berendezés az alapítvány számára?
– Ez az eszköz, amit most kaptunk, egy vérgáz és labor, pontosabban kézi laborkészülék. Nagyon kicsi, de nagyon nagy tudással bír és képes nekünk akár percek alatt gyakorlatilag teljes vérvizsgálatot végezni. Az alapítványunk négy autóval rendelkezik, és ebből kettő van felszerelve ezzel a laborkészülékkel. Segít nekünk abban, hogy fel tudjuk állítani a diagnózist, hogy megfelelő terápiát alkalmazzunk már ott a helyszínen. A vérgázadatok segítenek abban, hogy hogyan lélegeztessük a beteget, tehát egy nagyon komplex kis készülék, amely nagyban segíti a munkánkat. Továbbiak a teljes cikkben