Akár százezer forintra is nőhet a szakadék a többi egészségügyi dolgozó fizetése és a védőnői bérek között.
Egyre rosszabb a viszony a munkáltatókkal és a kollégák között sincs béke. Erős szakmai operatív vezetésre lenne szükség a védőnői munka szervezését illetően– olvasható a magyarhirlap.hu portálján.
Vannak jól működő példák a védőnői munka szervezését és fenntartását illetően egyes önkormányzatoknál, de általánosságban nem ez a jellemző, feltétlenül szükséges lenne valamilyen erős szakmai működtetési kontroll a munkáltatók felett, amely akár központi, operatív feladatokat is ellát – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, akit a lap védőnői szolgálat átalakítási tervéről kérdezett.
Csordás Ágnes elmondta, a működtetés 1992 óta tartozik az önkormányzatok kötelező feladatkörébe, ami nagyjából annyit jelent, hogy több mint ezerhétszáz munkáltatójuk van, s ez rengeteg anomáliát szül a rendszerben. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) és a Kormányhivatalok Népegészségügyi Osztályai által működtetett erős szakmai felügyelet létezik ugyan, ám csak véleményezési jogköre van, jogi ráhatása nincs a munkáltatóra, főleg a finanszírozás és a bérek tekintetében.
Néhány hete több száz védőnő küldött levelet huszonkét közjogi méltóságnak annak érdekében, hogy kormányzati szinten rendezzék elsősorban a bérhelyzetüket, mivel nincsenek besorolva az egészségügyi közalkalmazotti bértábla hatálya alá, így pedig jóval kevesebbet keresnek felsőfokú végzettséggel, mint az oda tartozó, szakellátásban dolgozó kollégáik.
Csordás Ágnes közölte, évek óta jelzik a döntéshozók felé ezt a problémát, ami mostanra különösen sürgetővé vált, hiszen az általános egészségügyi béremelésekből nemhogy kimaradnak, de akár százezer forintra is nőhet a szakadék a többi egészségügyi dolgozó fizetése és a védőnői bérek között.
További részletek a weboldalon.