A járási hivataloknál marad a négyből három ápolási díj megállapítása.
A segélyezési rendszer átalakítása után márciustól is változatlan összegekkel a járási hivatalok állapítják meg az alap-, az emelt összegű és a kiemelt ápolási díjakat, az önkormányzatok méltányossági díjat állapíthatnak meg. Az alapösszegű, az emelt összegű és a kiemelt ápolási díj jogosultsági feltételei nem változnak a segélyezési rendszer 2015. március 1-jétől hatályos átalakításával, az ellátásokat továbbra is a járási hivatal határozza meg – hangsúlyozta a parlament honlapján az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári Bence az MSZP-s Korózs Lajos írásbeli kérdésére írott válaszában arra emlékeztetett, hogy márciustól az állam és az önkormányzat feladati élesen elválasztásra kerülnek – írja a Világgazdaság – online.
Az állami felelősségi körben nyújtott ellátások egységesen a járási hivatal hatáskörébe kerülnek 100%-os központi finanszírozással.
A települések méltányossági ápolási díjat állapíthatnak majd meg, a jogosultsági feltételeket is ők határozhatják meg. Ezt az önkormányzatoknak saját bevételekből kell finanszírozniuk, a kormányzat ezért januártól szélesebb adókivetési jogot ruházott rájuk. Egyes önkormányzatok ezért a például a magas építményekre, a traktorokra, vagy termőföldekre vetettek ki külön adót.
Az önkormányzatok által megállapítható (ha lesz rá elég saját forrásuk) méltányossági ápolási díjat (jelenleg sem kötelező folyósítani) adhatnak azoknak, akik 18. életévet betöltött tartósan beteg hozzátartozó (például idős, beteg szülő, tartósan beteg házastárs) ápolását, gondozását végzik. Ez az összeg nem lehet kevesebb, mint a 29 500 forintos alapösszeg 80 %-a, tehát 23 600 forint havonta – jegyzi meg a portál.