Összesen 76 400 forintból kell megélnie két embernek: betegnek és gondozójának.
Hatmilliárd forintból megoldható lenne, hogy több mint 12 ezer fogyatékos gyermeket vagy felnőttet gondozó családnak ne kelljen nyomorognia – állítja a Jól-Lét Alapítvány és a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség abban az elemzésben, amelyet 16 civil szervezet készített a jövő évi költségvetésről, s melyről a népszava.hu írt.
Magyarországon ma 12 100 családban ápolnak súlyosan fogyatékos gyermeket vagy felnőttet. A kiemelt ápolási díj összege az idén 53 100, a nekik járó emelt összegű családi pótlék 23 300 forint, vagyis összesen 76 400 forintból kell megélnie két embernek: betegnek és gondozójának.
Az ápolást végzők, többnyire az édesanyák nem tudnak munkát vállalni, a fogyatékos gyermekre egy amerikai számítás szerint kétszer annyit kell költeni, mint egy egészségesre, mindent kénytelenek a legközelebbi boltban megvenni, bármilyen drága, mert sokáig nem hagyhatják magára a gondozottat.
A kormány jövőre 53 100-ról 55 800 forintra akarja emelni a kiemelt ápolási díjat, de mielőtt örülni kezdünk, érdemes megállni egy pillanatra. Az ápolási díj összege bruttó érték, amiből 10 százalékos nyugdíjbiztosítási hozzájárulást kell fizetni, cserébe az ápolással töltött idő beszámít a nyugdíjszerzés idejébe és ez alatt az anya maga is benne marad az egészségbiztosítás rendszerében.
A legnagyobb baj akkor következik be, ha az ápoló maga is belerokkan a fizikai, lelki és anyagi terhekbe és képtelen lesz tovább gondozni családtagját. Ekkor elvonják az ápolási díját, automatikusan megszüntetik a biztosítását, a nullára zuhant bevételéből képtelen befizetni az egészségbiztosítását, tehát se pénz, se orvos, se gyógyszer. Megoldási javaslat a teljes cikkben