Amelyik kórházban hiányoznak a szakápolók, ott alacsonyabb képzettségű dolgozóval kell pótolni őket, ez az egyik fő probléma.
Mintegy huszonötezer szakképzett ápoló hiányzik a magyar egészségügyből. Szabó Gyuláné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Somogy Megyei területi elnöke a sonline.hu-nak elmondta, a létszám még meglenne, de a szakképesítés hiányzik.
- A képzési rendszert többször átalakították és most még később lehet megszerezni az olyan speciális szakképesítéseket, mint az altató nővér, műtős, szövettani szakasszisztens. Én inkább ebben látom a problémát. Nincs minőségi szakdolgozó, a fiatalok pedig nem igazán választják ezt a szakmát. Ahhoz túl fiatalok, hogy ennek a munkakörnek a szépségét meglássák, a többi pedig nem vonzó benne. A képzés is sokáig tart, legalább hat év, aki pedig főiskolára megy, annak még újabb négy.
– Az intézményekben nagyon keményen dolgoznak, hogy fenn tudják tartani az ellátást – folytatta Szabó Gyuláné. – A hiányzó szakápolókat olyan dolgozókkal pótolják, akiknek ugyan van valamilyen egészségügyi végzettségük, de az nem speciális. Később ebből nagy gond lesz, mert a technológia fejlődése megkívánná azt, hogy megfelelő képzettségű ápolók dolgozzanak a kórházakban.
A hiányzó létszámot úgy is próbálják pótolni, hogy a nyugdíjban lévő kollégákat tovább foglalkoztatják. S vannak olyan ápolók is, akik egyszerre több kórházban is dolgoznak. A pályát azonban a kamara megyei elnöke szerint ma már lényegesen kevesebben hagyják el, mint pár éve, mivel többször is kaptak béremelést a szakdolgozók. Továbbiak a cikkben