• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ápolóhiány: nagyobb probléma, mint a kevesebb orvos?

Lapszemle 2024.12.17 Forrás: webbeteg.hu
Ápolóhiány: nagyobb probléma, mint a kevesebb orvos?

Ápolónőből hazánk gyengén ellátott ország: 5,3 nővér jut ezer főre. Az uniós átlag 8,4.

Az EU átlagához képest 25 százalékkal kevesebb a magyar kórházakban az ápoló, hatnál kevesebb nővér jut ezer betegre. Több tucat állásajánlat vár a leendő dolgozókra, nem csupán a fiatalokra. Amíg nem találnak megfelelő szakdolgozót a klinikák, bérnővért alkalmaznak, írja a webbeteg.hu

Ápolónőből hazánk gyengén ellátott ország: 5,3 nővér jut ezer főre. Az uniós átlag 8,4, Cipruson és Bulgáriában a legrosszabb a helyzet. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara idei becslése szerint mintegy 40 ezer ápoló hiányozhat az egészségügyből. Van olyan kórház, ahol már nem található 40 év alatti dolgozó, többen visszajárnak nyugdíj mellett is dolgozni. Számos kórházi osztályon a minimum elváráshoz képest 30-40 százalékkal kevesebb nővér dolgozik. Ez krízishelyzet, amit eszerint kell kezelni – közölte korábban a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke.

A szakápolóhiány alapvető oka egész Európában a kettős demográfiai kihívás. Egyik oldalról a kihívást az egészségügyi szolgáltatások iránti keresletet növelő idősödő népesség és a nyugdíjba vonuláskor pótlásra szoruló, idősödő egészségügyi munkaerő jelenti. Az EU-ban az orvosok több mint egyharmada és az ápolók negyede 55 év feletti, és várhatóan az elkövetkező években nyugdíjba vonul – olvasható az OECD jelentésében (amely itt érhető el angol nyelven).

A fiatalok körében másrészt csökkent az egészségügyi szakma iránti érdeklődés: 2018 és 2022 között az uniós országok több mint felében kevesebben érdeklődtek az ápolói karrier iránt, mint a korábbi években, ezért jelentős kihívás a növekvő szükségletek kielégítéséhez elegendő számú fiatal toborzása.

A fővárosban és már több vidéki kórházban is az elöregedett szakemberek jelentik a legnagyobb problémát, nagyon sok nyugdíjhoz közeli szakdolgozó vállal akár éjszakai ügyeletet, a hiányzó ápolókat leginkább bérnővérekkel pótolják, akik így plusz műszakot vállalnak.

Egy nevét elhallgató budapesti ápolónő elmondta: általában hetente egyszer van rá szükség, így megoldható, hogy a pihenőnapján bérnővérkedjen. Van úgy, hogy szakápolóra van szüksége az adott osztálynak, és külön fizetnek bizonyos feladatokért, például az infúzió bekötéséért. Azt is elmondta, hogy hátránya ennek a megoldásnak, hogy hétről hétre sok minden változik az osztályon, nem ismeri a betegeket, a kollégákkal sem tud kialakulni közvetlenebb kapcsolat, havonta azonban jól jön számára a plusz több tízezer forint.

További részletek a webbeteg.hu-n.