Az orvosok kivándorlása mellett az ápolók külföldi munkavállalása is gondot okoz az egész országban.
Az ápolók nemzetközi napja alkalmából tizedszer rendeztek Kecskeméten regionális tanácskozást. A szakma több mint száz megyei dolgozója vett részt a tudományos ülésen.
- Szép, de napjainkban nagyon nehéz hivatás az ápolóké. Beteg embert gyógyítani mindig felemelő érzés, de sok problémával is szembe kell nézniük a pályán lévőknek. Hiányzik az anyagi megbecsülés, emiatt kollégáink közül sokan nem tudják a számlákat fizetni, a gyermeküket megfelelően taníttatni. Reméljük, hogy a béremelés hamarosan megtörténik - mondta a téma kapcsán dr. Fáy Tamásné, a megyei kórház ápolási igazgatója.
Hozzátette: az orvosok kivándorlása mellett az ápolók külföldi munkavállalása is gondot okoz az egész országban. Kecskeméten is jelentkezik a probléma, de az igazgató asszony szavai szerint szerencsére nem olyan mértékben, mint a Dunántúlon vagy a fővárosban. Az utánpótlás szűkös, kevesen vállalják a mostani fizetésekkel a három műszakos ápolói munkát és azt, hogy a kórházban töltsék a karácsonyt, a húsvétot. - Az erkölcsi megbecsülésért nyilván az egészségügyi dolgozóknak is kell tenniük, de szükség lenne arra is, hogy a társadalom is jobban odafigyeljen rájuk - vélekedik Fáy Tamásné.
A konferencia résztvevőit köszöntötte dr. Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere is. - Mint tudjuk, az idei az önkéntesség éve. Lassan az ápolók is az önkéntesség jegyében fognak dolgozni - jelentette ki a városvezető, a megyei kórház korábbi főigazgatója. Mint elmondta: bízik az egészségügy átalakítását célzó Semmelweis-terv sikerességében, bár tudja, hogy nagyon sok érdeket sért a reform, akárcsak a korkedvezményes nyugdíjak vagy a segélyek kérdése. - Zűrös és feszült az országos hangulat, de jövőre az egészségügyben is elindulhat az átalakítás, mely az ápolók, az orvosok és az egész ágazat sorsát jobbra fordítja - tette hozzá Zombor Gábor.