• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Applikáció, amely megmentheti az életünket

Lapszemle 2019.12.21 Forrás: hazipatika.com
Applikáció, amely megmentheti az életünket

Dr. Csató Gábor: az Országos Mentőszolgálat számára kiemelten fontos a lakosság életmentő ismereteinek, tettrekészségének fejlesztése.

Heteken belül működésbe lép a tesztüzemmódban már jelenleg is elérhető ÉletMentő applikáció, az Országos Mentőszolgálat segélyhívási lehetőséget és egyéb hasznos funkciókat kínáló okostelefonos alkalmazása. A kezdeményezésről dr. Csató Gáborral, a szervezet főigazgatója beszélt a HáziPatika.com oldalnak.

Az ÉletMentő applikáció a közelmúltban elnyerte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) által meghirdetett Nekem Szól! Egészségértés Díjat az Egészségügyi intézmények kategóriában. A program már több környékbeli országban is működik, hamarosan pedig a magyar felhasználók számára is elérhető lesz. Célja, hogy gyorsítsa, támogassa a mentőhívást.

HáziPatika.com: Honnan jött az ötlet, hogy elindítsák az ÉletMentő applikációt, mi adta a kezdeményezés alapját?

Dr. Csató Gábor: Az Országos Mentőszolgálat számára kiemelten fontos a lakosság életmentő ismereteinek, tettrekészségének fejlesztése, amiért az elmúlt időszakban számos kampányt valósítottunk meg. Ennek egyik fontos eleme lesz az ÉletMentő alkalmazás bevezetése, amely megkönnyíti a segélyhívást és egyebek mellett lehetővé teszi, hogy bizonyos egészségügyi adatainkat előre megadjuk (például ismert betegség, kezelés, gyógyszerérzékenység stb.), így azok egy gombnyomásra a segélyhívással azonos időben megjelennek a mentésirányítóknál. A mentők nemcsak a bajbajutott személy tartózkodási helyét, hanem egyebek mellett még telefonjának töltöttségi szintjét is látni fogják, ami a készülék lemerülése esetére hasznos információt jelenthet.

Az alkalmazás letöltője gyorsan megtalálhatja a legközelebbi gyógyszertárat, de akár praktikus segítséget kaphat az elsősegélynyújtáshoz is. Az ÉletMentő applikáció Csehországban, Szlovákiában és Ausztriában már működik, de természetesen magyar sajátosságokhoz igazítottuk a fejlesztés során. Az app bármely szolgáltató okostelefonjára ingyenesen letölthető (iOS, WatchOS, Android), a bevezetésben a cseh fejlesztő mellett a Vodafone Alapítvány a partnerünk.

HáziPatika.com: Kik jelentik az applikáció elsődleges célcsoportját?

Cs.G.: Az a több millió ember, aki Magyarországon okostelefonnal rendelkezik. 

HáziPatika.com: Mennyiben más ez az alkalmazás, mintha valaki egyszerűen csak telefonon tárcsázná a segélyhívót?

Cs.G.: Az ÉletMentő app megkönnyíti a mentőhívást, a hanghívással egy időben egy adatcsomagot küld a mentésirányító képernyőjére. Az adatcsomagban a felhasználó az egészségügyi adatait előre megadhatja, így vészhelyzetben nem kell annyi kérdésre válaszolni. Érdemes megemlíteni a "nem tudok beszélni" funkciót is, amely ikonok segítségével teszi lehetővé a kommunikációt. Az alkalmazás ezen felül elsősegélynyújtó ismereteket, tanácsokat adó interaktív panelt, továbbá egészségügyi adatbázisokat is tartalmaz (defibrillátortérkép, kórházak, rendelőintézetek, gyógyszertárak), ami hasznos információkhoz biztosít hozzáférést.

Az Életmentő app külföldön is használható (vészhelyzet esetén a program képes meghatározni, hogy éppen melyik országban tartózkodunk, és annak megfelelően fogja tárcsázni a helyi segélyhívó számot). A projekt fenntarthatóságát biztosítja, hogy a cseh fejlesztők által folyamatosan frissül az applikáció.

HáziPatika.com: Milyen stádiumban tart jelenleg az applikáció fejlesztése?

Cs.G.: Tesztüzemmódban már megbízhatóan működik, teljes körű indítása heteken belül várható.