Az adatokból az is látszik, hogy a pluszforrás csak részben szolgálta a beszállítók felé fennálló tartozás kifizetését.
Megvan a friss kórházi adósságadat és nem túl rózsás a helyzet, mondta az economx.hu-nak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Április végén 40 milliárd forint kifizetetlen számla halmozódott fel az intézményekben.
A Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint április végén az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány az egészségügyi intézményekben 24,5 milliárd forint volt. Az egyetemi klinikákkal együtt pedig már elérte a 40 milliárd forintot is a intézményekben felhalmozódott kifizetetlen számlák összege. Ez pedig azt jelenti, hogy az egész évben tolerálható adósság fele már áprilisban teljesült. Korábban Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár azt mondta, 2025-ben az intézmények tolerálható adóssága maximum 80 milliárd forint lehet.
Az adósságállomány csökkenés egyértelműen a 150 milliárd forint plusz forrásnak köszönhető, ami havi 12,5 milliárd forintonként érkezik az egészségügyi ellátórendszerbe és ez rendkívüli eredmény – mondta Rásky László.
Az adatokból ugyanakkor az is látszik, hogy a pluszforrás csak részben szolgálta a beszállítók felé fennálló tartozás kifizetését.
Áprilisban 50 milliárd forint érkezett a rendszerbe, és ha azt feltételezzük, hogy márciusban extrém módon, 20 milliárd forinttal nőtt az adósság, akkor is 30 milliárd alatt kellett volna, hogy maradjon az összes tartozás április végére, ehhez képest 40 milliárd forintra rúgott a kifizetetlen számlák végösszege.
A teljes információ a cikkben.