Eddig Magyarországon tízezer beteg vált teljesen tünetmentessé, és körülbelül 50 ezer főt kell még meggyógyítani.
Áprilisra eltűnhet a hepatitis C-vírussal fertőzött betegek várólistája, mert minden beteg számára biztosítva lesz a kezeléséhez szükséges gyógyszer – mondta a Világgazdaságnak Makara Mihály, a Budai Hepatológiai Centrum főorvosa. Tavaly év végén még több mint ezer beteg várt gyógyszeres kezelésre, de ma már csak 363-an szerepelnek a várólistán – tette hozzá a hepatológus.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által meghirdetett közbeszerzési eljárások során ötezer beteg kezeléséhez szükséges gyógyszerre írt ki pályázatot a hazai egészségbiztosító. Mivel a krónikus fertőző májgyulladással (krónikus hepatitis C) kezelt betegek gyógyszerkontingense csökkenő tendenciát mutatott, több tender esetében gyorsított eljáráshoz folyamodtak – tudta meg a lap.
Évente a hepatitis C-vírussal fertőzött betegekre hatmilliárd forintot biztosít a NEAK. Most több eljárás keretében több mint 9,1 milliárd forint értékben írt ki gyógyszerbeszerzést az egészségbiztosító. Az eljárásokból három amerikai gyógyszercég került ki győztesként – derül ki az Európai Unió közbeszerzési értesítőjéből, a TED-ből. Ennek kapcsán Makara Mihály kiemelte: most sem jut több forrás a hepatitis C-s betegekre, mint évi hatmilliárd forint, csak átfedések vannak a gyógyszerbeszerzések miatt.
A főorvos a Világgazdaságnak azt mondta: a kormány a 2018-as költségvetésben 600 millió forintot különített el százezer egészségügyi dolgozó hepatitis C-szűrésére és a kiszűrtek kezelésére, ugyanis egy tűszúrásos sérülés esetén 1,8 százalékos eséllyel kaphatja el egy ápoló vagy orvos a hepatitisvírusok okozta krónikus májgyulladást.