Kétféle kutatás-fejlesztési tevékenységet folytatnak Magyarországon, szorosan együttműködnek hazai egyetemekkel és kutatóintézetekkel.
A Merck 34 éve van jelen Magyarországon, két fő üzletágon keresztül nyújt innovatív megoldásokat: egészségügyi divíziója hat terápiás területen kínál kezeléseket, míg Life Science üzletága a gyógyszerfejlesztéstől az elektromos autógyártásig megkerülhetetlen partner. De hogy alakította át a gyógyszergyártók működését a Covid, milyen tapasztalatokat szűrtek le belőle? És mik azok a munkafázisok, amiket jelentősen egyszerűsít a mesterséges intelligencia? A Portfolio erről is kérdezte Dr François Feiget, a Merck egészségügyi üzletágának közép-európai piacokért felelős vezetőjét.
Milyen területeken működnek együtt magyar kutatókkal, egyetemekkel? Ön szerint mennyire vonzó Magyarország, mint kutatási és fejlesztési helyszín? Vannak olyan konkrét tudományos vagy terápiás területek, amelyeken jelenleg az országban tevékenykednek?
Alapvetően kétféle kutatás-fejlesztési tevékenységet folytatunk Magyarországon, amelyek során szorosan együttműködünk hazai egyetemekkel és kutatóintézetekkel. Az élettudományi üzletágban számos állami és magánkutatóintézettel dolgozunk együtt, mivel termékeink a teljes K+F értékláncban használatosak - a víztisztító berendezéseken át a biotechnológiai iparban alkalmazott különböző folyamatokig. Kiemelkedő példa erre a Covid-19 elleni vakcinák fejlesztése, amelyhez a Merck jelentősen hozzájárult a vakcinagyártásban használt lipidek kifejlesztésével és gyártásával.
Az egészségügyi kutatás-fejlesztés területén szintén kiterjedt együttműködést folytatunk magyar tudományos és klinikai központokkal. Ezek a partnerségek mind a korai fázisú, még nem forgalmazott termékekre, mind a már piacon lévő készítményekre vonatkozó valós körülmények közötti adatgyűjtésre irányulnak. Az iparág, a tudományos társaság és egészségügyi hatóságok az elmúlt években felismerték: a gyógyszerek engedélyeztetéséhez szükséges adatok önmagukban nem elegendőek, folyamatosan vizsgálni kell, hogyan használják a készítményeket a valós klinikai környezetben.
Magyarországon elsősorban az onkológia és az ideggyógyászat területén folynak ilyen adatgyűjtési együttműködések a Merck és a hazai kutatóközpontok között, amelyek célja a gyógyszerek piaci alkalmazásának jobb megértése.
Európai FutURe kezdeményezésünk a Z-generációra és a millenniumi generációra összpontosít, hogy jobban megértse igényeiket. Kutatásunkban, amelyből a program is kiindult, 15 európai ország fiataljait kérdeztük meg, beleértve Magyarországot is, és a felmérés azt mutatta, hogy a mentális egészség az egyik prioritás. Ennek eredményeként a Semmelweis Egyetemmel közös stratégiai programot dolgoztunk ki a mentális ellenálló képesség növelésére és a mentális zavarok megelőzésére, elsősorban az egészségügyi képzésben részt vevő és az egészségügyi karriert kezdő fiatalok körében.
A teljes interjú a portfolio.hu-n olvasható.