A klinikai kutatások itthon nem profit-, hanem eredmény orientáltak, ami azt jelenti, hogy a cél a törzskönyvezett, esetleg be is fogadott gyógyszer.
Hazánk jól áll a befogadott gyógyszerek számát tekintve, de hosszú az az időszak, ami a törzskönyvezés és a közfinanszírozásba való befogadás között eltelik – véli Oberfrank Ferenc kutatóorvos, aki a Magyar Hírlapnak nyilatkozott.
A klinikai kutatások itthon nem profit-, hanem eredmény orientáltak, ami azt jelenti, hogy a cél a törzskönyvezett, esetleg be is fogadott gyógyszer – mondta a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek elnöke. Kitért rá, a ritka betegségek esetében kevés a beteg, rendkívül költséges a kutatás is.
– Milyen területen vannak áttörő eredmények klinikai kutatásokban?
– A diagnosztika és az új készítmények összehangolt fejlesztésével egyes daganattípusok túlélése jelentősen nőtt az elmúlt évtizedben, itt várható áttörés is. Több genetikai hátterű daganattípusban egyébként így már gyógyulás is elérhető, például egyes emlő- és tüdőrák-típusokban.
– Nemzetközi összehasonlításban a befogadott gyógyszerek tekintetében hogyan áll Magyarország?
– Jól állunk a befogadott gyógyszerek számát tekintve, de hosszú az az időszak, ami a törzskönyvezés és a közfinanszírozásba való befogadás között eltelik. Ezt próbálták csökkenteni az elmúlt időszak jelentősebb befogadásai.
– Az elmúlt hónapokban több kisgyermeknek indult gyűjtés, akik ritka betegségben szenvednek, amelynek rendkívül drága a kezelése. Ennek egyik okaként jelölték meg a betegséggel összefüggő kutatások értékét. Pontosan mi az összefüggés?
– A ritka betegségek esetében nagyon kevés a beteg. Költséges a kutatás, a technológia, a „piac” pedig kicsi, néha csak párszáz embert érint. Máskor az fokozza a költségeket, hogy több beteget kell bevonni. A törzskönyvezésig minden gyógyszert több fázison keresztül, többezer betegen próbálnak ki. A preklinikai fázison túljutott készítmények alig több, mint egyhatoda kerül törzskönyvezésre, a többi elbukik. Ezek költségeit is ki kell termelnie a „befutó” gyógyszereknek. Különben elfordulnának a befektetők a gyógyszerfejlesztésektől, ami tragédia lenne.
A teljes interjú a Magyar Hírlap portálján olvasható.