Ez a 3D-s rekonstrukció segít feltárni, hogyan szerveződik az agy és miként működnek együtt a különböző sejttípusok, ami számos betegséget segíthet megérteni.
A Humángenom-projekthez hasonló áttörés lehet az agyi idegi hálózatok most elkészült 3D-s térképe, amely egy egér látókéregének egy homokszemnél is kisebb pöttyét ábrázolja, és 84 ezer neuron szerkezetét követi nyomon, amelyeket félmilliárd szinaptikus kapcsolat és mintegy 5,4 kilométernyi neurális hálózat köt össze. Ez a 3D-s rekonstrukció segít feltárni, hogyan szerveződik az agy és miként működnek együtt a különböző sejttípusok, valamint hatással lehet az intelligencia, a tudatosság és az olyan neuronális állapotok megértésére, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, az autizmus és a skizofrénia – számol be a Guardian.
A MICrONS projekt nemcsak a neuronok szerkezetének feltérképezését tűzte ki célul, hanem a köztük lévő jelátvitelt is vizsgálta, megmutatva, hogyan kommunikálnak.
Az eredmények új sejttípusokat és a gátlófolyamatok új elvét tárják fel. A tudósok korábban úgy gondolták, hogy a gátló sejtek – azok, amelyek elnyomják az idegi aktivitást – egyszerű erőként tompítják más sejtek működését. A legújabb kutatás azonban megállapította, hogy a gátló sejtek rendkívül szelektívek abban a tekintetben, hogy mely sejteket célozzák meg, és ezzel egy egész hálózatra kiterjedő koordinációs és együttműködési rendszert hoznak létre. Az agy formájának és működésének megértése utat nyithat az idegi kommunikáció zavarával járó agyi rendellenességek jobb megértéséhez is.
Továbbiak a teljes cikkben