• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az agy egyik kérgét is elvékonyítja a tabletta

Lapszemle Forrás: mno.hu

Hízás, hányinger, fejfájás, csökkent libidó.

Többek között ezeket a tüneteket észlelhetik magukon azok, akik hormonális fogamzásgátló tablettát szednek. Ám most úgy tűnik, egy újabb mellékhatásra is fény derült: ezek a szerek elvékonyítják az agy elülső részét, az úgynevezett orbitofrontális kérget, legalábbis ezt bizonyítja a kaliforniai egyetem és a Harvard új, közös tanulmánya – írja a Focus.de. Az úgynevezett orbitofrontális kéreg az érzelmi és impulzuskontrollért felelős. Ennek az agyterületnek az elvékonyodása magyarázat lehet arra, hogy a tabletták egyes nőknél depressziót és szorongást idéznek elő.

Arról, hogy valóban kell-e félniük az említett agyterületük elvékonyodásától a tablettát szedő nőknek, az mno.hu portálja Kovács Krisztinát, a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet molekuláris neuroendokrinológiai csoportjának kutatóját kérdezte.

Mint azt a szakember kiemelte: az idézett vizsgálat szerint a fogamzásgátló tablettát szedő nők orbitofrontális kérge valóban szignifikánsan vékonyabbnak bizonyult az antibébi-tablettát nem szedő, azonos korú, normális, természetes ciklusú nőkhöz viszonyítva. A kéregvastagság kismértékben a természetes menstruációs ciklussal bíró, fogamzásgátló tablettát nem szedő nőkben is ciklusos változást mutat, ami azt jelzi, hogy a női szervezetben természetesen jelen lévő ösztrogén és a progeszteron is hatással van az agykéreg térfogatára. A közölt adatok gondosabb analízise azt is elárulja, hogy a legtöbb esetben csak az úgynevezett follikuláris fázisban (a vérzés első napjától a hormonkibocsátást segítő hormon szintjének emelkedéséig) mért kéregvastagság különbözött a hormont tartalmazó pirulát szedő nőkétől – tette hozzá a szakértő.

Nem hinném, hogy az orbitofrontális kéreg elvékonyodása fogamzásgátló tablettát szedő nőknél veszélyes lenne, hiszen az MRI-ben tapasztalt változásokon kívül a vizsgálat nem jelzett funkcionális különbséget a vizsgálati csoportok között – hangsúlyozta a kutató. Mint kifejtette: a kéreg kismértékű elvékonyodása még nem szükségszerűen okoz drámai változásokat a működésben. Az orbitofrontális kéreg az agykéreg azon területe, amely abban segít, hogy gyorsan tudjunk alkalmazkodni a változó környezeti tényezőkhöz. Ez az agyi terület kiemeli a környezetből jövő jelek és ingerek közül azokat, melyek az egyén számára fontosak akár érzelmi, akár tapasztalati szempontból, és e szerint alakítja döntéseinket – magyarázta Kovács Krisztina.