A folyamat romboló hatása már most statisztikailag kimutatható a kutatók elvándorlásának megkezdődésében.
A miniszter egy interjúban kifejtette, hogy az MTA közgyűlésének döntésétől függetlenül is le fogja választani a kutatóhálózatot az akadémiáról. Ez előre láthatóan sikertelen reform lenne és már most romboló hatású – olvasható az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) vasárnap közzétett közleményében, melyet a hvg.hu idézett.
Az ADF elvárja, hogy minisztérium tartsa tiszteletben a Magyar Tudományos Akadémia és a minisztériumi delegáltak közötti tárgyalások eredményeként létrejött megállapodásokat, illetve azt a törvényi rendelkezését, amely szerint a kutatóhálózat átszervezése az Akadémia Közgyűlésének hatáskörébe tartozik.
Minden olyan szándék, amelynek célja, hogy a mindenkori kormánytól független akadémiai kutatóhálózatot kormányzati intézménnyé tegye, politikai befolyás alá rendelje, a tudományos autonómia súlyos csorbítását okozza – írják. Megjegyzik azt is, hogy a folyamat romboló hatása már most statisztikailag kimutatható a kutatók elvándorlásának vagy pályaelhagyásának megkezdődésében. A tervezett átalakítások hatása még mélyrehatóbb lesz, évtizedekre veti vissza a magyar tudományosságot, és veszélyezteti a régióban az utóbbi évtizedekben kiharcolt előkelő szerepét - idézte a lap.