• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az egész EU-ban csak nálunk és Romániában nincs még Covid-vakcina

Lapszemle MA 06:01 Forrás: mfor.hu
Az egész EU-ban csak nálunk és Romániában nincs még Covid-vakcina

Magyarországon kívül csak Romániában nincs koronavírus elleni oltás – igaz, nálunk legalább, ha későn is, de télen talán már lesz oltóanyag.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, az mfor körképéből az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.

Lássuk, melyik országban, mivel oltanak a Covid legújabb hullámában. Az ugyanis Európában szinte mindenhol kijelenthető, hogy a koronavírusos esetek száma megugrott, vagy épp növekedőben van.

Olaszország:

A dél-európaiak újabb Covid-19 elleni védőoltási kampánya szeptemberben kezdődött, az éves influenza elleni vakcina kampánnyal egy időben (ez egyébként minden országra jellemző, hogy összehangolták a kétféle vakcinát). A szeptember 17-i miniszteri körlevél arra is kitér, hogy az országban jelenleg elérhető oltóanyag a Comirnaty mRNS vakcina. A vakcina beszerzését az Olasz Gyógyszerügynökség már július 6-án (!) jóváhagyta.

Németország:

Az EU legerősebb gazdaságában az interneten egy kattintással kideríthetik az emberek, mennyire védettek a korábbi oltásuk által. Az országban augusztus 12. óta a Biontech/Pfizer „Comirnaty JN.1” mRNS-vakcinája kérhető, de az amerikai Novavax cég új vakcinaváltozata is elérhető lesz még most ősszel.

Franciaország:

Az újabb Covid-19 elleni védőoltási kampány október 15-én kezdődött az országban, és hangsúlyozzák, hogy a Pfizer/BioNTech új vakcinája mindenki számára 100 százalékban biztosított.

Lengyelország:

Október 18-án megkezdődött a Covid-19 elleni védőoltások kiszállítása a 2024/2025-ös szezonra, és október 25-én már oltottak is vele. A lengyel egészségügyi minisztérium szerint a készítmény kiszállítása kissé megcsúszott, pedig a Stratégiai Tartalékok Kormányhivatalában már 300 ezer vakcina várt a sorára, de további 700 ezer darabot szállítanak ki októberben. A lengyel emberek számára a Moderna Spikevax JN.1 0,5 milliteres mRNS oltóanyaga áll rendelkezésre. 

Szlovákia:

Az Egészségügyi Minisztérium október 1-jétől biztosítja az ország 22 kórházában az ingyenes védőoltásokat, október 15-től pedig a felnőtt háziorvosi, gyermek- és serdülőházi háziorvosi rendelők, valamint a szakrendelők is igényelhetik a Comirnaty JN.1 vakcináját a lakosságnak. Bár az oltásra regisztrálni kell, sokan hiába töltötték ki az űrlapot, nem kaptak időpontot. A tárca szerint a hosszúra nyúlt várakozási idő nem a vakcinák hiánya miatt van, ugyanis van elegendő: jelenleg 88 380 adagot raktároznak. De jó tudni, hogy jelenleg nyolc városban – Pozsonyban, Kassán, Zsolnán, Partizánskén, Komárnán, Bajmócon, Šahán és Michalovcén – regisztráció nélkül is oltanak. Jelenleg 189 embert ápolnak koronavírus miatt a szlovákiai kórházakban, közülük 66-an nincsenek beoltva.

További országok és részletek a teljes cikkben