Ez egy kényszerhelyzet, senki nem örül neki, de a 18 fok még éppen annyi, ami kibírható.
A kormány döntése szerint közintézményekben 18 fok is lehet, és a versenyszféra cégei közül is sok lejjebb tekeri a fűtést már csak azért is, hogy mérsékelje az elszálló rezsiköltségeit. Dr. Nagy Marcellt, a Magyar Orvosi Kamara titkárát, foglalkozás-orvostan és munkahigiéné szakorvost kérdezte arról a telex.hu, hogy mennyire nőnek meg az egészségügyi kockázatok, ha legalább napi 8 órát a szokásosnál hidegebb munkahelyen, akár 18 fokban töltünk.
Nagy Marcell szerint nincsenek arra vonatkozó egzakt kutatások, hogy milyen betegségeket kapunk el nagyobb eséllyel, ha 20 fok helyett mondjuk 19 vagy 18 fokban dolgozunk. Az biztos, hogy vannak, akik hidegebb munkakörnyezetben hajlamosabbak a felfázásra. És az is köztudott, hogy sok légúti betegségnek kedvez a hűvösebb hőmérséklet, de fokokra lebontani ezt nem igazán könnyű. Ha lejjebb visszük a hőmérsékletet, könnyebben terjedhetnek a kórokozók, tehát többen fognak kiesni betegszabadság miatt. Viszont ha számítunk az ilyesféle problémákra, akkor már előzetesen tudunk hozni olyan intézkedéseket, amivel csökkenthetőek a kockázatok – mondta a szakértő.
A koncentrációt és kreativitást igénylő ülőmunkáknál hatékonyságnövelő a magasabb hőmérséklet – mondta Nagy Marcell. Kutatási eredmények alapján például a gépírók 22-23-24 fokban sokkal kevesebb hibával, elütéssel dolgoznak, mint 19 fokban.
Szerinte a 18 fok az még pont az alja annak a tartománynak, ahol össztársadalmi szinten nem lesznek komoly egészségügyi következmények. Lehet, hogy valamivel többen lesznek betegek, viszont kényszerhelyzetben vagyunk, aminek senki nem örül, de alkalmazkodnunk kell hozzá. Odafigyelve magunkra 18 fokban is lehet ülőmunkát végezni. Egy kicsit több hibával, egy kicsit több viszontagsággal, de menni fog – mondta Nagy Marcell.
Mit tehetünk? - tanácsok a teljes cikkben