Az egészséges életmód 62 százalékkal ellensúlyozhatja az életet megrövidítő gének hatását, és akár öt évvel is meghosszabbíthatja az életet.
Mostanáig azonban nem volt olyan kutatás, amely azt vizsgálta, hogy az egészséges életmód milyen mértékben ellensúlyozhatja a genetikai adottságokat. A BMJ Evidence-Based Medicine című folyóiratban most közzétett vizsgálat eredményei szerint az egészséges életmód 62 százalékkal ellensúlyozhatja az életet megrövidítő gének hatását, és akár öt évvel is meghosszabbíthatja az életet - írta a hvg.hu.
A kutatás során 353 742 embert vizsgáltak, és kimutatták: akiknél magas a genetikai kockázat a rövidebb élettartamra, 21 százalékkal nagyobb a korai halálozás kockázata, mint az alacsony genetikai kockázatúaknál, az életmódtól függetlenül.
Eközben az egészségtelen életmódot folytató embereknél 78 százalékkal nagyobb az esélye a korai halálnak, függetlenül a genetikai kockázatuktól. Az egészségtelen életmód és a rövidebb élettartamot valószínűsítő gének több mint kétszeresére növelik a korai halálozás kockázatát a szerencsésebb génekkel és egészséges életmóddal rendelkezőkhöz képest.
A tanulmány készítői hangsúlyozzák, hogy éppen ezért az egészséges életmód javítását célzó közegészségügyi intézkedések hatásos kiegészítői lennének a hagyományos egészségügyi ellátásnak, és mérsékelnék a genetikai tényezők hatását az emberi élettartamra.