"Megmentjük az egészségügyet" - hangzott két éve az ígéret. Kórházállamosítás, gyógyszerkassza megvágása, orvosbérek.
Feléhez ért a kormányzati ciklus, a hvg.hu megnézte, mi lett az ígéretekből, mi történt eddig és mi várható ezután.
Bár volt már hangosabb két éve kormánynak, már ami az egészségügyet illeti, tény, hogy a Fidesz-KDNP-éra 2010 óta rendesen beletenyerelt a rendszerbe. Talán nem véletlen, hogy választási programjukban a legrövidebb szakasz erről a területről szólt, és csak olyan általánosságokat fogalmazott meg, mint hogy „meg kell határozni a különböző földrajzi területek egészségügyi szükségletét, a szükségletekhez kapacitásokat kell rendelni, az ellátási kapacitásokhoz pedig elegendő forrást kell biztosítani".
Alapcéljuknak tekintették, hogy felére csökkentsék a kórházi várólisták hosszát és javítsák az ellátás minőségét. Problémának nevezi a program, hogy a háziorvosok munkaideje az adminisztrációra megy, hogy a háziorvosok átlagéletkora magas, a praxisok állami támogatása pedig nem kielégítő. Megoldási javaslatokat azonban nem tett a Fidesz a problémák orvoslására.
Több oldalról érdemes megvizsgálni, mi történt az egészségügyben az elmúlt két esztendőben - véli Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. „Először is, foglalkozni kell azzal a kérdéskörrel, vajon jót tett-e az ágazatnak, hogy nincs miniszteri rangban a vezetője. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, komoly hátrányt jelent a kialakult kormányzati felállás, mivel a terület vezetője jellemzően nincs ott a kormányüléseken, csak egyedi esetekben kap meghívást az ülésekre. Ez azzal jár, hogy sokkal nehezebb érvényesíteni azt a WHO-irányelvet, miszerint minden politikai programalkotásban az egészség(ügy) elsődleges szempontként ("Health in all Policies") kapjon prioritást"- mondta Sinkó Eszter.