A tervek nem adnak választ az alapkérdésre, vagyis az elvont állami pénzek visszapótlására.
Az egészségügyi ellátórendszer átalakításával és a beszállítók szerint már csaknem 90 milliárdos kórházi adósság rendezésével a várakozások ellenére állítólag nem foglalkoztak a kormány eheti ülésén. Lázár János a döntéseket ismertető sajtóbeszélgetésen ugyanakkor megerősítette, hogy az idén is rendezik a tartozásokat, bár csak 60 milliárd forint van a kasszában adósságkonszolidációra. Készek viszont akár népszavazást is kezdeményezni a budapesti fejlesztésekről – írja a Népszava – online.
Az utóbbi napokban a területért felelős államtitkár után csak Zombor-csomagként emlegetett reformmal kapcsolatban nyilvánosságra került találgatásokat értékelve Falus Ferenc, korábbi országos tisztifőorvos a Népszavának úgy nyilatkozott: a kormány átalakítási tervei most sem az alapkérdéssel foglalkoznak. Minden reformot abból a szempontból kell értékelni, hogy segíti-e a magyar emberek egészségben töltött életéveinek a meghosszabbítását vagy sem – érvel a baloldal tavalyi közös főpolgármester jelöltje. Márpedig a kórházi rendszer átalakításának mostani tervei tovább szűkítik a betegek hozzáférési esélyeit a jó színvonalú ellátáshoz, éppen a legkisebb jövedelemmel rendelkező rétegeket és térségeket hozva az eddiginél is rosszabb helyzetbe.
A tervek nem adnak választ az alapkérdésre, vagyis az elvont állami pénzek visszapótlására. Falus szerint egyszerűen mellébeszél a kormány, amikor a kórházi adósságok rendezését anélkül képzeli el, hogy rendszerszinten biztosítaná a zavartalan működés feltételeit. Azonnal 200 milliárdra lenne szükség az egészségügyben: 100 milliárd forint fedezné az eddigi beszállítói tartozásokat, másik ugyanekkora összeg elejét venné az újabb adósságoknak.