AML: a fehérvérsejtek éretlen, normális védekező működésre még nem képes formái felszaporodnak.
A 24 éves Forster Júliánál a leukémia agresszív változatát diagnosztizálták tavaly novemberben, egyetlen reménye az életben maradásra a csontvelő-őssejtátültetés. Szakemberek világszerte keresik a megfelelő donort, a legnagyobb genetikai egyezés szükségessége miatt erre a legnagyobb esély Magyarországon van. Ha sikerül donort találni, neki egyszerű a dolga: vért kell adnia. Az átültetésre a lehető legrövidebb időn belül szükség van, írja a hang.hu.
Kicsit gyengébben vagyok, mint eddig, igazából most lenne a legjobb, ha megtörténne a transzplantáció, de mivel még nem találtak donort, folytatni kell a kemót, hogy a fehérvérsejtek ne szaporodjanak el még jobban – mondta el telefonon Forster Júlia a Magyar Hangnak, egy kórházi kezelés után. A 24 éves magyar lány Svédországban él a szüleivel. A stockholmi Királyi Műszaki Egyetemen mérnök-fizikusnak tanul. 2024 októberében kezdte érezni a tüneteket, amiknek nem tulajdonított különösebb jelentőséget, mert előtte influenzás volt. Ennek tudta be, hogy fáradtabb, rosszabb a kondíciója, mint korábban, vérzékenyebb. Október utolsó hetében arra gondolt, el kellene mennie orvoshoz, de inkább elhalasztotta. November elején aztán elájult az egyetemen, mentő vitte kórházba. Még aznap kiderült, nagyon rossz a vérképe, pár nap múlva pedig az, hogy akut myeloid leukémiája (AML) van.
Az AML a vérképző rendszerből kiinduló rosszindulatú betegség: a fehérvérsejtek éretlen, normális védekező működésre még nem képes formái felszaporodnak, és a csontvelőben a normális véralkotó sejteket termelő sejtek működését visszaszorítják. Ezért a vérben a normálisan jelenlévő sejtek eltűnnek és helyüket leukémiás sejtek foglalják el.
– Ez az a fajta leukémia, aminél minden nagyon gyorsan történik – mondta Júlia –, én is csak egy hónapja éreztem a tüneteket, amikor diagnosztizálták. Ha vártam volna még pár hetet – tette hozzá –, akkor valószínűleg már nem élnék. A diagnózis felállítása után orvosai azt mondták neki, egyetlen esélye az életben maradásra a csontvelőőssejt-átültetés, amihez megfelelő donorra van szükség. A mindenféle markerek egyezését, a tudományos pontosságot nélkülözve a lényeg: a donor és a befogadó közötti lehető legnagyobb genetikai egyezés nagyon fontos. A nemzetközi nyilvántartásban – amit azonnal felkerestek az orvosok – 46 millió donor szerepel, mégsem sikerült megfelelő egyezést találni. Egyetlen emberre lenne szükség. Ebben a helyzetben az etnikai hovatartozás számít, a donor megtalálására Magyarországon, illetve magyarok körében van a legnagyobb esély.
További részletek a hang.hu-n.