A Borsod megyei kórház főigazgatója az állami és a magán egészségügy egymás mellett éléséről, illetve a jövő feladatairól.
A gazdálkodásukról, fejlesztéseikről, az ágazati béremelésekről és a magyar egészségügy helyzetéről is beszélt a boon.hu-nak adott interjúban dr. Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója.
Több kórház sem kapott állami pénzt adósságai rendezésére, az ön által vezetett intézmény sem. Mit szólt ehhez?
Az intézmény menedzsmentje kiemelten fontosnak tartja az eredményes gazdálkodást, ugyanis fejlesztéseink jelentős hányadát az elmúlt négy esztendőben saját költségvetés terhére tudtuk megvalósítani. Gazdálkodásunkat minden évben úgy tervezzük, hogy egy biztonsági pénzügyi tartalék mellett az összköltségvetés 3-5 százalékát próbáljuk meg beruházási és fejlesztési célokra elkülöníteni.
Ez profitorientált szemlélethez hasonlít!
Az állami szektorban nem megszokott módon ez profitorientált hozzáállást, ennek megfelelően gyakran erős üzleti konfrontációt és – az intézményi érdekek védelme mentén – a megszokottnál merevebb tárgyalási pozíciót eredményez. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a kórház az adófizetők pénzével gazdálkodik, ezért ennek hatékony felhasználása kötelességünk.
Milyen tervei vannak, milyen fejlesztések zajlanak és várhatóak? (pl. GYEK)
A jelenleg folyamatban lévő legfontosabb fejlesztésünk a Velkey László Gyermekegészségügyi Központ (GYEK) sürgősségi részlegének és műtőtraktusának teljes körű felújítása, amely reményeink szerint májusban befejeződik. Ugyancsak jövőbe mutató projekt a Kardiovaszkuláris Centrum építése, amelynek megvalósításáról kormányhatározat született. Rendelkezünk építési engedéllyel és az első negyedév végére várhatóan a kiviteli tervek is készen állnak. Az idei év kiemelt projektje lesz a központi telephelyen a sterilizáló teljes körű felújítása, amely betegbiztonsági szempontból immáron elengedhetetlen.
Mi a helyzet a gép- és műszerpark cseréjével, beszerzésével?
A 2023. évben – terveink szerint – megközelítőleg 1,5 milliárd forint értékben hajtunk végre fejlesztéseket a gép-műszer park területén is. Részben saját forrásból, részben egy kormányzati projektnek köszönhetően új eszközöket szerezhet be az intézmény: a kardiológiai katéteres műtő, a Tüdőgyógyászati Osztály, a Képalkotó Diagnosztikai Centrum, valamint a Sugárterápiás Centrum a fejlesztések kiemelt fókuszai.
Továbbiak a teljes cikkben