• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az ellátás optimalizálása helyett szűk lobbiérdekek érvényesülnek

Lapszemle 2020.12.30 Forrás: merce.hu
Az ellátás optimalizálása helyett szűk lobbiérdekek érvényesülnek

Az orvosbárói réteg kialakulása többek között az erős hierarchiának, és a korszerű minőségbiztosítás hiányának „köszönhető”.

Dr. Szijjártó László a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Győr-Moson-Sopron megyei elnöke az egészségügy rendszerszintű problémáiról számolt be az ugytudjuk oldalán, amelyet a mérce.hu idéz. Az orvos többek között a járvánnyal kapcsolatos problémákról, valamint a hálapénz káros gyakorlatáról fejtette ki véleményét.

...

Az orvos szerint hatalmas problémát jelentenek további anomáliák is, például hogy rendszerszinten nem az ellátás optimalizálása a cél, hanem egyéni és szűk lobbiérdekek érvényesülnek. Az orvos itt kiemelte a közellátás és a magánpraxis gyakran etikátlan összefonódását. A hálapénz gyakorlatilag egy burkolt megvesztegetés, vélt vagy valós előnyök reményében, amelynek minden formája gátolja az orvoslás fejlődését, etikus gyakorlását, fogalmaz Szijjártó. Szerinte az úgynevezett orvosbárói réteg kialakulása főleg az erős hierarchia és a kiszolgáltatottság okozta torzulásoknak, valamint a korszerű minőségbiztosítás hiányának „köszönhető”.

Vannak azonban további problémák is a rendszerben. A forráshiány csak tovább súlyosbítja a strukturális gondokat, mert arra ösztönözheti az intézményeket, hogy felesleges, ám jobban finanszírozott beavatkozásokat végezzenek, így a megelőzés, és a járóbeteg-ellátás fejlesztése helyett a fekvőbeteg-kapacitásokat próbálják mesterségesen felduzzasztva tartani. A koronavírus felszínre hozta az egészségügy által eddig sikeresen elfedett, ám a nagyon is létező különbségeket az ellátás minőségében.  A fejlődésre ösztönző szervezeti kultúra hiányában a rendszer nem tud jobban funkcionálni.

Kásler Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere egyébként a magyar egészségügy teljes átalakítását tűzte ki célul. Ennek keretében több, a tárca által kiírt kórházigazgatói és gazdasági vezetői pályázatot is érvénytelenített az elmúlt hónapokban, és új kórházigazgatókat is kinevezett.  Szijjártó szerint azonban arra nincs garancia, hogy az új vezetéssel képes javulni a rendszer. Végül leszögezte, a MOK érdekelt a problémák megoldásában és kész segíteni a kormányzatnak.

További részletek a cikkben.