A komplex újraélesztés gyakorlat során a lélegeztetés bemutatása ettől eltérő utasítás kiadásáig kötelező.
Az utóbbi napokban a gépjárművezető jelöltek számára kötelező közúti elsősegélynyújtó vizsgák és az elsősegélynyújtó tanfolyamok szervezői több kérdést is kaptak a résztvevőktől az érvényben lévő eljárásrendre, különös tekintettel az újraélesztés esetén alkalmazandó befújásos lélegeztetés kockázataira vonatkozólag. A Magyar Vöröskereszt Országos Vezetőségének Elsősegélynyújtó Munkabizottsága tájékoztatóban válaszolt, melyet a boon.hu adott össze.
Általános tudnivalók:
Csak tünetmentesen jelentkezzen vizsgára! Betegen, köhögéssel, lázas állapotban, légzési nehézségekkel kerülje a közösséget! A tünetek észlelése esetén egyeztessen háziorvosával, és kérjen új időpontot a Magyar Vöröskereszt területileg illetékes megyei szervezeténél!
A vizsgán használhatja saját vizsgálókesztyűjét (gyógyszertárban beszerezhető)! A vizsga előtt és közvetlenül a vizsga után alaposan mosson kezet meleg folyó vízzel és szappannal!
Az újraélesztés gyakorlatra vonatkozó tudnivalók:
A komplex újraélesztés gyakorlat során a lélegeztetés bemutatása ettől eltérő utasítás kiadásáig kötelező, mivel az így végrehajtott újraélesztés hatékonyabb a kizárólagos mellkaskompressziónál.
Az újraélesztési fantom arcrészének fertőtlenítése önmagában elégséges védelmet biztosít a cseppfertőzéssel szemben, de igény esetén használhatja saját egyszer használatos lélegeztető maszkját (kereskedelmi forgalomban kapható).
A komplex újraélesztés gyakorlat megkezdése előtt győződjön meg róla, hogy a fantom arcrészének szabályos fertőtlenítése megtörtént!
1. Amennyiben nem látta a fertőtlenítést, kérje, hogy azt a vizsgáztató az Ön jelenlétében ismételje meg!
2. A szabályos fertőtlenítés alkohol alapú felületfertőtlenítő folyadékkal történik, amelyet szórófejes palackból 10-20 cm távolságból egyenletes permet formájában kell a fantom arcrészére juttatni.
3. A szert 10-15 másodperces behatási idő után steril mull lappal kell eltávolítani, különös alapossággal az orr és a szájnyílás külső és belső oldalára. Ezt követően a fantom akár gézlap nélkül is biztonságosan használható. Továbbiak a cikkben