Először világosan kell látni, hogy mi minősül hibának, és hogyan lehet ezeket a hibákat kiküszöbölni.
10-15 éve került a különböző szakmák érdeklődésének a középpontjába a betegbiztonság kérdése, mert ahogy bármilyen társadalmi területen, munkafolyamatokban hiba bekövetkezhet, ugyanúgy az egészségügyben, az orvoslás területén is - mondta az InfoRádiónak Harsányi László, a Semmelweis Egyetem Egyes számú Sebészeti Klinika vezetője.
Mint fogalmazott, ahogy egy megfelelő ellenőrző rendszer beiktatásával az emberi hibák nagy része kiiktatható a rendszerből, így van ez az egészségügy területén is.
Minden kórháznak a biztonságos, szakszerű működését úgynevezett akkreditációs folyamatokkal támasztják alá. Megnézik, hogy egy kórháznak a rendszere, az ott lévő képzettség, felszereltség, műszerek milyen beavatkozások, ellátások biztonságos elvégzését teszik lehetővé - fejtette ki Harsányi László. Hozzátette, ezeknek a betegbiztonságot növelő folyamatoknak az az egyik módja, hogy a kórházi folyamatokat szabályozzák. Megnézik, hogy például ahhoz, hogy sikeresen lehessen egy fertőző osztályt vezetni, hány féle antibiotikumnak kell tartalékban lenni. Ez többé-kevésbé minden szakmában így van.
Azokban a szakmákban, ahol műtéteket végeznek, ott mindig fokozott a betegek veszélyeztetettsége. Harsányi László szerint először világosan kell látni, hogy mi minősül hibának, és azt is világosan kell látni, hogy hogyan lehet ezeket a hibákat kiküszöbölni, és azzal is szembesíteni kell magunkat, hogy ha hiba történt, akkor a hibát nem eltussolni kell, hanem abból a tanulságot kell leszűrni.
Az adás itt megghallgatható