Tolna megye ugyan nem tartozik a leginkább fertőzött területek közé, mégis bőven akad kullancs a fás, bokros területeken.
A tél enyhe volt, nem tizedelte meg a vérszívókat. A kullancsok nemcsak az erdőben élnek, de a kiskertekben is, a tőle megbetegedők több, mint 80 százaléka a 20-49 éves korcsoportból kerül ki. Betegség évről évre kiemelkedő előfordulással jelentkezik Zala, Somogy és Nógrád megyében, őket követi Vas, Győr-Moson-Sopron és Veszprém megye. Tolnában jóval kisebb a kullancs-fertőzöttség. Kullancsencephalitis legfeljebb évi egy, Lyme-kór évente átlagosan 15 körül adódik megyénkben – írja a teol.hu portálja.
A vérszívókat, akárcsak a múlt évben, nem tizedelte meg fagyos, hideg tél, így fokozott a veszély. Az élősködő, a közhiedelemmel ellentétben, nem fáról „ugrik" áldozatára, hanem maximum másfél méteres magasságból kerülhet az emberre és az állatra. Leggyakrabban mi magunk sodorjuk le a kullancsot a növényekről, ezért semmiképpen ne bolyhos ruhában menjünk a szabadba, a rovar ugyanis ezen sokkal könnyebben megtapad. Emellett érdemes riasztószerrel is felvértezni magunkat, melyeket spray, krém formájában árulnak.
Dr. Gujás Erika, szekszárdi gyermekháziorvos elmondta, most is húsvét után adják a vakcinát. Azért ekkor, mert eddigre vége van a hurutos megbetegedések szezonjának, és mint minden védőoltás, ez is csak egészséges gyereknek adható. Illetve, mert ekkortól már kirándulnak, és általában sokat vannak a szabadban a gyerekek. Az első évben két oltásra van szükség, majd a következőt egy év múlva kell beadni.
A másik, kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór, amely időben felfedezve jól gyógyítható antibiotikummal, de a felépüléshez hónapok szükségesek. A Lyme-kór ellen még nincs védőoltás.