A túlsúlyosság és az elhízás tartós epigenetikai memóriát hoz létre, amit a sejtek azután sem engednek el, hogy a páciens lefogyott.
Egy „epigenetikai memóriának” nevezett jelenség lehet felelős azért, hogy a diétával elért testsúlycsökkenés sokszor csak ideiglenes – állítja egy friss kutatás, amely a fogyókúrák előbb súlyvesztéssel, majd súlygyarapodással járó jojóhatása mögötti sejtszintű és molekuláris mechanizmusokat tárta fel, írta a qubit.hu.
Ferdinand von Meyenn, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) Táplálkozási és Metabolikus Epigenetikai Kutatócsoportját vezető professzora és kollégái szerint eredményeik olyan jövőbeli terápiáknak ágyazhatnak meg, amelyek időtállóbbá tehetik a szigorú diétával vagy gyógyszerekkel elért testsúlycsökkenést, és az abból következő kedvező egészségügyi hatásokat.
„Egyrészt jelenleg azt teszteljük, hogy kombinált kezelések, például testedzés és a jelenlegi elhízás elleni gyógyszerek segítségével elért diétaváltás, megváltoztathatják-e ezt a memóriát” – nyilatkozta a Qubitnek von Meyenn. Az ETH Zürich professzora szerint ez egy viszonylag egyszerű első lépés lenne, miközben ezzel párhuzamosan olyan stratégiákon is dolgoznak, amelyek az epigenomot céloznák, és annak állapotát változtatnák meg. „Ez még mindig évekbe fog telni, és jelenleg korai fázisban van”, de szerinte ha sikerrel járnak, az elhízás kezelési lehetőségei egyfajta precíziós intervencióval bővülnek. „De talán a legjobb »terápia « a prevenció, vagyis annak biztosítása, hogy az emberek eleve ne hízzanak el” – írta. További részletek a cikkben