Ha összegyűlik a kellő számú aláírás, kötelező lesz lefolytatni a vitát. Mit mond a bioetikus?
A parlamenti pártok a lelkük mélyén reménykednek, hogy nem jön össze elég aláírás, és így kudarcba fullad az eutanáziáról szóló népi kezdeményezés, ami a közelmúltban kapott szabad utat. Ebben az esetben ugyanis a parlamentnek nem kell napirendjére vennie a témát, és a frakcióknak sem kell egyértelműen állást foglalniuk arról, legyen-e mód Magyarországon a jövőben arra, hogy „a gyógyíthatatlan halálos betegségben szenvedő felnőtt korúak orvosi segítséggel vethessenek véget az életüknek" - írja a Népszabadság.
A Népszabadság kérdésére, hogy miként viszonyulnak az aktív eutanázia kérdéséhez, van-e kiérlelt politikai álláspontjuk, a Fidesz-frakció sajtóosztálya volt a legszűkszavúbb. Válaszuk: ha összegyűlik a szükséges 50 ezer aláírás, a parlament a napirendjére tűzi a kérdést. Hasonlóan gyorsan zárta rövidre a probléma taglalását az LMP képviselője, Szél Bernadett is.
A kereszténydemokrata néppártos Nagy Kálmán gyermekonkológus-professzor viszont határozott volt: pártjuk számára az eutanázia elképzelhetetlen.
Az eutanáziáról a szocialistáknak sincs kiérlelt álláspontjuk. Ebben a témában Tukacs István szerint a jogászokat, az etikusokat, az orvosokat is meg kell hallgatniuk a döntéshozóknak. A kérdés parlamenti vitája mellett érvelt Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció képviselője is
Az aktív eutanáziáról viszont az E14–PM szövetségnek sincs kiforrott álláspontja. Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője sem talál kivetnivalót abban, hogy a parlament tárgyaljon az eutanáziáról, de mint lehetőséget – hangsúlyozva, hogy pártálláspont híján csak a magánvéleményét mondja – elutasítja. Példák a világban, fogalomtár és még több részlet a teljes cikkben
Ön meghúzná a ravaszt? - a bioetikus a témáról