Csökkent a tartozásállomány a kórházaknál, itt az előző májusi 58,2 milliárdról 48 milliárdra mérséklődött az adósság a MÁK adatai szerint.
Júniusban ugyan újabb adósságrendezésen eshettek át a kórházak, ezzel együtt még mindig 79,9 milliárd forintra rúg a költségvetési intézmények lejárt és kifizetetlen adóssága, amivel jellemzően cégeknek, beszállítóknak tartoznak – írta a Magyar Államkincstár (MÁK) féléves adatai alapján a népszava.hu. A mostani 79,9 milliárd forint ugyan jelentősen elmarad a márciusban mért történelmi csúcstól – ami 134 milliárd forint volt – ugyanakkor a mostani adat bőven meghaladja az elmúlt tíz évek átlagát.
A költségvetés szempontjából ezek a kiadások már megtörténtek, vagyis azokat rendezni kell, azaz elvileg ez növeli a folyó hiányt, csak még nem számították bele. A nagyobb gond a szállítók oldalán jelentkezik: ugyanis míg az állam számára sem kis tétel egy összegben kifizetni 80 milliárd forintot, a beszállító cégeknek, sok esetben mikrovállalkozásoknak komoly működési problémát okoznak a kifizetetlen számlák. Egyrészt mert a beszállítók finanszírozzák a kórházak, rendőrségek működést, illetve a kifizetetlen számlák utáni adókat is be kell fizetniük a költségvetésbe, vagyis kétszeresen hitelezik az államot.
Júniusban tehát csökkent tartozásállomány – ez szinte a csak a kórházaknál történt meg, itt az előző májusi 58,2 milliárdról 48 milliárdra mérséklődött az adósság a MÁK adatai szerint. Igaz, ebben nem szerepelnek az alapítványi egyetemek (Debrecen, Szeged, Pécs és a fővárosi Semmelweis) klinikái. A négy cég általában még 15-20 milliárddal szokott tartozni. Bár az alapítványi egyetemek ugyanúgy állami forrásból működnek, mint az állami felügyelet alatt maradt felsőoktatási intézmények, a MÁK úgy tesz, mintha azok nem közintézmények lennének, ezért a adósságaikat a „modellváltás” óta nem közlik. Továbbiak a cikkben