A magas hőmérséklet fokozott hőstresszhez vezet, ami rontja a glükózszabályozást és növeli a szövődmények kockázatát.
A szakértők, köztük Barrak Alahmad szerint az éghajlatváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés a cukorbetegek egészségi kockázatának növekedéséhez vezethet – adta hírül a hsph.harvard.edu nyomán a magyarhírlap.hu.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a betegség az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribbá vált, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Világszerte mintegy 830 millió ember él ezzel a betegséggel.
A legújabb tanulmányok szerint ezek az egyének a szélsőséges hőség idején nagyobb egészségügyi komplikációk és kórházi kezelés kockázatával néznek szembe. Alahmad és munkatársai például több mint 11 ezer cukorbetegséggel kapcsolatos kórházi kezelést vizsgáltak 2017 és 2019 között Kuvaitban, ahol a kemény nyári hőség mellett intenzív porviharok is előfordulnak. Összefüggést találtak a forró napok és a 282 diabéteszes felvétel között, amelyben a por is szerepet játszott.
„A magas hőmérséklet fokozott hőstresszhez vezet, ami rontja a glükózszabályozást és növeli a szövődmények, például a lábfekélyek és a vércukorszint ingadozásának kockázatát” – mondta Alahmad a Yale Climate Connectionsnek. „A finom porszemcsék is érkárosodást okoznak, és fokozzák a gyulladást, ami tovább nehezíti a cukorbetegek állapotát.”