A látásproblémának nincsenek külsődleges tünetei, a szülő nem veszi észre, hogy a gyerekek beteg.
Magyarországon nagyon kevés gyermekszemészet és gyermekszemész van, a kapacitás lényegesen kisebb, mint más szervi eltérések vizsgálata esetén, bár nagyon nagy szükség lenne az ellátóképesség növelésére. A gyermekkori szemészeti szűrések azért különösen fontosak, mert tizenkét éves kor után már nagyon keveset lehet tenni a szem egészségének megmentésére. Ahogy azt a Kossuth Rádió, Napközben című műsorában kedden elhangzott: A gyermekkori látásproblémák befolyásolják a felnőttkori éleslátást, így még gyerekkorban korrigálni kell a problémát – írja a hirado.hu portálja.
A Svábhegyi Gyermekgyógyintézet szemészeti centrumának szakmai vezetője elmondta, a tompalátás, ami a legrettegettebb eltérés, a látótér központi részét kapcsolja ki. A gyerek oldal irányban nem megy neki semminek, de például olvasáshoz vagy rajzoláshoz nem alkalmas a szeme. A kicsi aztán megszokja, hogy a rossz szemét nem használja, illetve azt, hogy ezáltal nincs térlátása.
Az orvos hozzátette, a látásfejlődés a születéstől egészen tizenkét éves korig tart, ám a folyamat közben lassul, ezért minél előbb észreveszik a problémát, annál jobb. Ha iskolás vagy felnőttkorban veszik észre, hogy nem lát az egyik szemével, akkor már nagyon nehéz bármit is tenni azért, egészséges legyen a szem.