Az új brit statisztikák szerint tavaly több ember halt meg demenciában, mint bármi másban, csak eddig a halálokok nyilvántartása másképp történt, és nem tudtunk róla. Németországban 1,6 beteg is szenvedhet ebben, új törvényt is fogadtak el róla. Brit statisztikák szerint 2015-ben először fordult elő, hogy a leggyakoribb halálokká a demencia (időskori elbutulás) és az Alzheimer-kór lépett elő. A szív- és érrendszeri betegségek ezáltal a második helyre csúsztak vissza – írja a Heise.de cikke nyomán a
privatbankar.hu portálja.
A mentális betegségek sok statisztikában egyáltalán nem is szerepelnek halálokként, mert a halál közvetlen kiváltó oka valami más, például tüdőgyulladás vagy más fertőzés is lehet, és a halotti bizonyítványokra ezt vezetik rá. Az is előfordul, hogy a beteg egyszerűen nem eszik és iszik többé. A Wikipédia is azt írja, az ilyen betegségeknél „a halál végül rendszerint valamilyen külső tényező miatt következik be, pl. fertőzés, felfekvés". Valójában azonban a demenciával és az Alzheimer-kórral összefüggő halálozások folyamatosan növekednek, miközben más halálokok visszaszorulnak. Ezt főleg azzal magyarázzák, hogy a várható életkor folyamatosan nő, a többi halálokot pedig kiküszöbölik, sok betegséget meggyógyítanak.
Erre utal az is, hogy a férfiak körében változatlanul gyakoribb a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkező halálozás, a nőknél viszont, akik tovább élnek, a demencia vette át a helyét. A demencia és az Alzheimer főleg a 65 éven felülieket sújtják. A statisztikákat most az egészségügyi világszervezet, a WHO ajánlására reformálják meg.