Összerezzen, ha tüsszentenek a villamoson? 40 ezer csepp nyál került a levegőbe.
Húszezer forintot simán elvisz az influenza. Itt az influenzajárvány, és mindenki átgondolta már, hogy pénzben kifejezve mennyit veszít, ha elkapja a betegséget. A kieső időre, ha korábban nem voltunk még betegszabadságon, a fizetésünk 70 %-át kapjuk, továbbá gyógyszerekre is kell költenünk. Ezen kívül, hazavisszük a vírust, amellyel így családunk egészségét is kockáztatjuk. Ha két kereső esik ki a munkából, vagy pedig a családból csak egy ember keres, és ő betegszik meg, azt már megérzi a havi költségvetés is – írja a delmagyar.hu portálja.
A munkavállalóknak egy évben 15 nap betegszabadság jár 70 %-os bérrel. Ha a kimaradások összege az adott évben túllépi a két hetet, akkor a dolgozó táppénzállományba kerül. A táppénz a fizetés 60 %-a, amennyiben a munkavállaló biztosítási ideje mint 2 év, és 50 százaléka, ha kevesebb. Ezt azonban a fizetésnek csak abból a részéből számolják, amelyik után a munkavállaló egészségügyi járulékot fizet, vagyis az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (EKHO) csökkentheti a táppénzt.
Egy 200 000 forintos nettó keresetű dolgozó egy hetes kimaradása 15 ezer forintos veszteség, a gyógyszerekért pedig 5000 forintot hagy a patikában, főleg, ha későn maradt otthon és már antibiotikum is kell. Ha a másik kereső is kimarad, az újabb mínusz 15 ezer forint. Egy kétkeresős családban az influenza 20-40 ezer forint veszteséget tud okozni, ami a havi bevétel 5–10%-a. Ezért felelőtlenség gézmaszk nélkül buszra üli, közösségbe menni influenzásan, főleg akkor, ha az ember inaktív, és nem feltétlenül szükséges emberek közé mennie, amíg beteg – jegyzi meg a portál.