Az MTA szerint nem indokolt a légi úton történő kémiai gyérítés, mivel aránytalan környezeti károkkal jár a lehetséges előnyökkel szemben.
A Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont, Ökológiai és Botanikai Intézetének az állásfoglalása szerint a Magyarországon újfent engedélyezett légi kémiai szúnyogirtás nem jelent hatékony megoldást a szúnyogok elleni védekezésre, ellenben súlyosan károsítja a környezetet. A hírt a Greenpeace Magyarország közölte Facebook oldalán, szúrta ki a Mérce.
Az ökológiai kutatóközpont emlékeztet, hogy a kémiai irtást 2019-ben éppen környezetvédelmi okokból tiltották be Magyarországon, ennek ellenére idén ismét engedélyezték fél évre, járványügyi megfontolásokra hivatkozva. Mint írják, „Annak ellenére, hogy a légi úton kijuttatható kémiai irtószerek engedélye – toxikológiai okok miatt és az EU-s normatíváknak megfelelően – 2019-ben megszűnt, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 180 napra újra engedélyezte a deltametrin és természetes piretrin hatóanyagtartalmú biocid termékekkel történő légi szúnyoggyérítést. Az NNK tájékoztatása szerint a döntés hátterében járványügyi megfontolások állnak, mivel Magyarországon több idegenhonos (inváziós) faj jelent meg, amelyek potenciálisan trópusi betegségek kórokozóit terjeszthetik.”
Ezzel szemben az MTA szerint nem indokolt a légi úton történő kémiai gyérítés, mivel aránytalan környezeti károkkal jár a lehetséges előnyökkel szemben.
Az Ökológiai és Botanikai Intézet szerint a komoly szakmai jellegű kutatásokra lenne szükség ahhoz, hogy valós ismeretekkel rendelkezzünk az invazív szúnyogfajok járványterjesztő potenciáljáról, mindazonáltal az eddig vizsgált ázsiai tigrisszúnyog esetében nem tudták kimutatni a vizsgált vírusokat.
„A Greenpeace évek óta javasolja, hogy a környezetpusztító kémiai védekezésről hazánk is döntően álljon át a fenntarthatóbb módszerre, ami a szelektív, azaz csak a csipőszúnyoglárvát pusztító gyérítésre. Ez a módszer külföldön már hatékonyabbnak bizonyult, és nem jár magasabb költségekkel.”