• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az olcsóbbat választani - nem új keletű előírás

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Novembertől csak a legolcsóbb rákgyógyszerekre jár a támogatás.

Csak a legolcsóbb gyógyszert finanszírozza az államkassza a daganatos betegek egy részének novembertől. A szegedi Onkoterápiás Klinika vezetője egyetért a spórolással. A szükséges hatóanyagot mindenki megkapja, a felesleges árkülönbözet viszont nem a büdzsét terheli. A betegszervezetek felháborodtak – olvasható a delmagyar.hu portálján.

A napokban jelentették be: többek közt a tüdődaganatban, vastagbélrákban, melanómában szenvedő új betegek egy részének nem mérlegelheti a terápiáját az orvos, hanem a legolcsóbb készítményt kell első körben választania. Másik készítményre csak akkor térhet át, ha a legolcsóbbnak túl sok a szövődménye. Az intézkedés létjogosultságát Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár azzal indokolta, hogy a gyártók sok esetben nem tudják egyértelműen bizonyítani, hogy adott betegségekre melyik készítmény jobb vagy rosszabb. Ha pedig egyforma hatásfokúak, érdemes árversenyt hirdetni köztük, így is csökkentve az egészségbiztosítási kiadásokat.

Kifejezetten jó ötletnek tartom ezt a változtatást – mondta Kahán Zsuzsanna, az SZTE Onkoterápiás Klinika intézményvezető professzora, aki kiemelte: az intézkedés nem új keletű. Eddig is létezett ez az eljárás, hogy az originális készítményeket nem biztosították a betegek számára olyan mértékű támogatással, mint a generikusokat. Az utángyártott készítmények lényege, hogy hatóanyaguk ugyanaz, mint a drága, eredeti gyógyszereknek, vagyis egyenértékűek azokkal.

Ráadásul szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hogy engedélyezzék forgalmazásukat, így a betegek biztosak lehetnek benne, hogy ezek is megfelelőek számukra.

Kahán Zsuzsanna hozzátette: az elmúlt időszakban sok problémát okozott, hogy a helyettesíthetőség miatt a betegek időről időre váltogatták gyógyszereiket, attól függően, hogy a patikában kaptak-e olyat, amit felírtak nekik, vagy csak egy másik, azonos hatóanyagút. Ez viszont nem tesz jót a terápiának.

– Azzal, hogy megszabják, melyik gyógyszert lehet a betegeknek rendelni, ez a probléma is megszűnik – mondta az intézetvezető, aki kijelentette: ezzel az intézkedéssel nem éri hátrány a betegeket. – Mindenki megkapja a neki szükséges hatóanyagot, csak a piacon lévő termékek közül a legolcsóbb formájában. Az így megspórolt pénzből pedig juthat az új kezelésekre is. Aki pedig ragaszkodik egy bizonyos gyógyszerhez, nyilvánvalóan ezután is megveheti magának – csak az árkülönbözetet ki kell fizetnie.

Legolvasottabb cikkeink