A már elérhető oltásokkal megegyező szintű védelmet tud csak biztosítani kutatók szerint a móddosított vakcina.
A britek és az amerikaik vehetik fel elsőkként a módosított mRNS-oltásokat, amelyeket már az omikron variánsra építve fejlesztettek ki a nagy vakcinagyártók. Ezek abban a reményben készültek el, hogy jelentősen meg tudják emelni a védelmet ahhoz a szinthez képest, amit a 2019-es vuhani vírus alapján megalkotott, első oltások nyújtani tudnak, írja az InfoStart. Egy új analízis azonban azt mutatja, hogy a legújabb oltás ugyanolyan védelmet tud nyújtani, mint az előzőek – írja a Nature.
Ez főként igaz a kórházi kezelés elkerülésére. "Ez nem valamiféle szuperpajzs megfertőződés ellen ahhoz képest, amit két héttel vagy egy hónappal ezelőtt kaphattunk volna" – mondta John Moore, a New York-i Weill Cornell Medicine oltóanyag-kutatója, aki nem vett részt a medRxiv preprint szerveren augusztus 26-án közzétett tanulmány elkészítésében. Moore szerint az amerikai és brit hatóságoknak figyelembe kellett volna venniük a frissített vakcinák potenciális hatékonyságát, mielőtt engedélyezték azokat.
A Moderna által közöltekhez hasonló eredmények értelmezéséhez az ausztráliai Sydneyben található Dél-walesi Egyetem (UNSW) matematikai modellezője, Deborah Cromer vezette csoport összegyűjtötte az összes fellelhető frissített vakcinakísérleti eredményt, valamint az eredeti vakcina negyedik dózisáról szóló tanulmányokat. Mindkét vakcinatípus az égbe repítette az ellenanyagszinteket, a frissített változatok átlagosan másfélszer magasabb szintre emelték, mint az eredeti szekvencián alapuló régebbi vakcinák.
"Nem léptékváltásról beszélünk" – mondta Cromer. A semlegesítő antitestek nagyobb száma jobb védelemmel kecsegtet, de a az nem volt világos a frissített oltások tesztjeiből, hogy mennyivel jobb eredménnyel.
További részletek az InfoStart cikkében.