• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Az öngyilkosság elleni küzdelem világnapján

Lapszemle 2018.09.10 Forrás: medicalonline.hu
Az öngyilkosság elleni küzdelem világnapján

A javuló hazai statisztikai adatok mögött az antidepresszánsok alkalmazása is fellelhető.

Tovább csökkent Magyarországon az öngyilkosságok száma, de még mindig van hova fejlődni. Szeptember 10-én tartják az öngyilkosság elleni küzdelem világnapját - hívta fel rá a figyelmet a medicalonline.hu.

Folytatódik a korábbi trend, 2016-hoz képest a múlt évben további 7 százalékkal csökkent az öngyilkosságok száma Magyarországon. Az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI) főigazgatója ezzel kapcsolatban emlékeztetett korábbi véleményére, miszerint, ha „békén hagyják a pszichiátriai ellátást” javulnak a mutatók. A szakma 2007-ben kezdődött mélyrepülését – az OPNI bezárását, a pszichiátriai ágyak jelentős csökkentését – követően 2011-ben kezdődött a trendforduló, amelynek eredményeként 2017-ben 100 ezer lakosra 16,7 öngyilkosság (1634 eset) jutott, s ez még uniós szinten is jó eredménynek számít, bár Németh Attila úgy látja, van még hová fejlődni, hiszen az EU-ban 13, illetve ennél is alacsonyabb az átlag.

Magyarországon a violens suicidumok (akasztás, magasból leugrás, szúró- és vágóeszközök) vezetnek, s bár a munkanélküliség valamilyen szinten befolyásolja az elkövetett öngyilkosságok számát, ám nem meghatározó tényező. Miközben a munkaerő-piaci krízis 2011-2012-2013-ban volt a legsúlyosabb, épp ezekben az években kezdett csökkeni az öngyilkossági ráta. A szakemberek figyelemmel kísérik a halálos közlekedési balesetek, igyekeznek kiszűrni azokat az eseteket, ahol a baleset direkt, öngyilkossági szándékkal következett be. Ez évek óta csökkenő tendenciát mutat. Ami a családi állapotot, mint befolyásoló tényezőt illeti, a hajadonok, a nőtlenek, valamint az elváltak esetében csökkent a legkevésbé a ráta.

Magyarországon észak-nyugatról dél-kelet irányába haladva nő az öngyilkosságok száma. Míg Zalában, Vasban, Győr-Sopronban, Nógrádban és Komárom-Esztergomban alacsony a suicid ráta, magasabb Békésben, Csongrádban, Bács-Kiskunban, Hajdú-Biharban valamint Szolnok és Szabolcs-Szatmár megyében. A megyék közül Borsod-Abaúj-Zemplén érte el a legjobb eredményt, ahol 2017-ben a korábbi 149-ről 91-re csökkent az öngyilkosságok száma, így az itt dolgozó szakemberek – pszichiátriai osztályok és gondozók munkatársai – kapták az OPAI főigazgatója által alapított, a maja vallásban az öngyilkosság istennőjéről, Ixtabról elnevezett díjat, egy millió forintot.

Legolvasottabb cikkeink