• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az országba érkezett vakcinák 44 százaléka még beadásra vár

Lapszemle 2021.03.10 Forrás: Telex
Az országba érkezett vakcinák 44 százaléka még beadásra vár

Kiderült, melyik vakcinából mennyit adtak be eddig Magyarországon.

Oltási adatokat 2020. december 29. óta közöl a kormány, először pár naponta, majd 2021. január 11. óta minden nap. Az adatokat a koronavirus.gov.hu oldalon teszik közzé, általában reggel 8:30 és 9:00 között. Néha péntekenként Orbán Viktor beelőzi ezt, és a szokásos reggeli rádiós beszédében előre elmond pár adatot - írja a Telex.

Bár sokakat érdekelnének a részletek, a közölt magyarországi oltottsági információ kimerül két adatban: hányan kapták meg összesen az első, illetve hányan a második adagot. A rendelkezésre álló oltóanyag tekintetében sem sokkal jobb a helyzet: a lekötött, illetve a már megérkezett vakcinák mennyiségét sem közölték sokáig táblázatban, azokat tisztifőorvosi, külügyminiszteri, államtitkári nyilatkozatokból kellett összevadászni.

Azt, hogy hány vakcina áll rendelkezésre, ma sem árulja el a kormány, de február 19. óta legalább a már megérkezett mennyiségről adnak információt (csak zárójelben jegyezzük meg, hogy bár már március 2-án bekönyvelték a március 4-én megérkezett orosz szállítmányt, sajnos nem sikerült jól összeadni két számot, ezért egy hete rossz adat szerepel a megérkezett vakcinák rubrikában). Naprakész információkkal rendelkezünk arról, hogy a vendéglátó üzletekben a tartózkodás tilalmára vonatkozó szabályokat hányan szegték meg – de hogy melyik vakcinából mennyit használtak fel, azt sokszori kérdésünkre sem árulja el az operatív törzs.

Szerencsére az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ felé fennálló adatközlési kötelezettségének valamennyire eleget tesz a kormány. Az EU felé követelmény, hogy legalább hetente kétszer közöljék, melyik vakcinából mennyit adtak be, és mennyi áll rendelkezésre. Keddenként az előző heti, péntekenként az aktuális heti adatokat kell elküldeni, amit azután a Központ nyilvánosságra hoz. A legutolsó, március 8-i adatoknál rögtön szemet szúr, hogy „Brüsszel” felé még nem jelentették beadható státuszúra a február 23-án beérkezett 100 ezer adag Szputnyik V vakcinát, az oltásokat a még február 2-án beérkezett 40 ezer adagból adják, amiből eddig 20 ezer dózis fogyott.

Ha az összes beadott vakcina számát összevetjük a kormány hazai kommunikációjával, akkor azt látjuk, ezek nagyjából egy hetes adatok – bár sem a március 1-i, sem a 2-i számokkal nem egyeznek pontosan. Ennek tükrében az látszik, hogy egy hete a beadható adagoknak majdnem a fele, 44%-a még beadásra várt.

További részletek a cikkben.