A hálapénz egyfajta műtéti motivációt jelentett az orvosoknak, ezért az eltörlése, illetve a béremelés növelheti a városlistákat.
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász beszélt arról, hogy nem biztos, hogy megoldja ezt a problémát a hálapénz eltörlése, ami valamiféle motivációt jelentett az orvosoknak.
Sinkó az ATV Startban fejtette ki, hogy az orvosok tartanak a megbízhatósági vizsgálatoktól, ezért most nem nagyon fordul elő, hogy elfogadjanak hálapénzt, de hogy később mi lesz, azt nem tudni. Ráadásul kevesebb beavatkozás is történt a szüléseken kívül a pandémia idején.
Felmerül azonban a kérdés, hogy a nagymértékű orvosbéremelés miatt kisebb-e az igény a hálapénzre. Ha azt gondoljuk, hogy az orvosok eleve egy összeggel kalkulálnak, hogy mennyit kéne hazavinnük, akkor igen, de nem minden vizsgálat igazolja ezt az összefüggést – magyarázta a szakértő, és Sinkó Eszter hozzátette, hogy a hálapénz felesleges beavatkozásokat indukált, tovább maradtak az egészségügyi intézményekben a betegek, negatív következményei voltak.
Ugyanakkor az egészségügyi közgazdász azzal folytatta, hogy a paraszolvencia egyfajta motivációt jelentett, hogy több műtétet végezzenek el. Most ez a felhajtóerő elmarad, kérdéses, hogy tudják-e majd tartani a műtétszámot a kórházak.
A béremelés következménye az lehet, hogy a sorbanállások nőnek – mondta Sinkó Eszter, emellett szerinte fontos kiemelni, hogy nem az orvoshiány a döntő, hanem jelentős a nővérhiány, és előre kellett volna hozni a szakdolgozói béremeléseket.
További részletek a riportban.