A 60 évesnél idősebb orvosok aránya 2015-ben 30, de egyes szakképesítések 50 százalék volt.
Pest megyében leterheltek a háziorvosok, de vannak elegen, az aprófalvas régiókban viszont magas a betöltetlen praxisok aránya - áll a KSH 2015-ös egészségügyi statisztikai összesítőjében. Az orvosoknál is probléma az elöregedés: a 60 éven felüli orvosok aránya 30 százalék, de például csak Baranya megyében ez az arány 80 százalék felett van - közölte a KSH főosztályvezetője az Inforádióban.
Tokaji Károlyné elmondta: általános jelenség az, hogy a népesség öregedésével egyre magasabb az egy orvosra jutó 60 éven felüli páciensek száma, akiknek a fiatalabbakhoz viszonyítva több olyan egészségi problémájuk van, amely miatt orvosi ellátásra szorulnak. Veszprém és Pest megyében például 2000 óta több mint másfélszeresére nőtt az egy orvosra jutó idős betegek száma. A szakember szerint az orvosokra egyre nagyobb szükség van, mert a betegforgalom folyamatosan és egyre meredekebben nő.
Az elöregedés azonban nemcsak a társadalom egészét, hanem az orvosokat is érinti. „Míg a 35 év alatti orvosok aránya kis mértékben növekszik, addig a középgenerációban komoly létszámhiány van. Ráadásul a 60 évesnél idősebb orvosok aránya 2015-ben 30 százalék körül alakult, de egyes szakképesítések esetében ez megközelíti, sőt, meg is haladja az 50 százalékot. Ilyen terület például az addiktológia vagy a gyermekszemészet" - ismertette az adatokat a KSH főosztályvezetője.
Tokaji Károlyné elmondta, hogy a férfi orvosok körében jellemzőbb, átlagosan 40 százalék körüli az idős kori továbbfoglalkoztatás aránya. Ez az arány Baranyában 80 százalék fölött van.