A MOK szerint az akciót nemcsak egy orvoscsoport helyzetének rendezéséért, hanem az egész egészségügyi rendszer jobbá tételéért szervezik.
„A Kamarával a tárgyalást eredményesen zártuk, amit dr. Kincses Gyula elnök úr levélben köszönt meg” – ez volt olvasható január 30-án Takács Péter egészségügyi államtitkár Facebook-oldalán egy mosolygós csoportkép kíséretében, amin Soós Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Háziorvosi Csoportjának vezetője is ott volt. A szöveg szerint „a közös gondolkodás eredményeként olyan dokumentum születhetett meg, amely a Kamara álláspontja szerint is transzparens és megnyugtató módon rendezi az új típusú ügyeleti rendszerben a háziorvos kollégák jogait és kötelezettségeit” - áll a telex.hu összegző elemzésében.
Mindehhez képest nemcsak a Belügyminisztériumot (BM), de még a szűkebb szakma egy részét is meglepte a MOK szombati küldöttgyűlésén született döntés. A kamara ugyanis arra szólította fel tagjait, hogy a háziorvosok ne írják alá az új ügyeleti szerződéseket, helyezzék letétbe feladatellátási szerződéseik felmondását, a kórházi orvosok pedig az önkéntes többletmunkájuk felmondását.
Azt még nem tudni, hogy a gyakorlatban hány orvos tesz majd így, de mind a háziorvosok, mind a szakorvosok akciója alkalmas arra, hogy komoly fennakadásokat okozzon az ellátásban. Valamelyest irányadó lehet, hogy december elején a MOK – nem reprezentatív – belső felmérésére néhány nap alatt a kb. 40 ezer orvos közül 4500 orvos válaszolta azt, hogy kész letétbe helyezni a felmondását, és ennél is többen mondanák fel az önként vállalt túlmunkát.
Takács Péter államtitkár a MOK lépése miatt vasárnap „Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen” címmel rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze. Itt ki is vetítette Soós Zoltán egyik emailjét, amelyben azt írta neki, „a szerződés ebben a formájában elfogadható”. A kormánypropaganda pedig gyorsan meg is találta a felelőst Gyurcsány Ferenc személyében, miután a küldöttgyűlésen ott ült Komáromi Zoltán háziorvos is, aki a Demokratikus Koalíció egészségügyi árnyékminisztere.
A MOK már decemberben jelezte, hogy elégedetlen
Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke a Telexnek igyekezett gyors magyarázattal szolgálni a történtekre: „Soós Zoltán valóban tárgyalt január 30-án Takács Péter államtitkárral, de ő ott elsősorban nem az orvosi kamarát képviselte, hanem a háziorvosok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kollegiális vezetőjeként volt jelen. Ez egy állami megbízatás, és Soós Zoltán ebben a minőségében beszélt az államtitkárral a háziorvosi ügyeleti szerződés mint okirat egyes elemeiről, de nem az egész ügyeleti rendszerről, és főleg nem a teljes egészségügy helyzetéről.”
A MOK alelnöke szerint arról a háziorvosoknak joguk van dönteni, hogy ezt a szerződést elfogadják-e, és ha nem, akkor ezt nyomásgyakorlási eszközként használják az egész egészségügy jobbá tétele érdekében. A kamara szerint ugyanis az akciót nem önmagáért, nemcsak egy orvoscsoport helyzetének rendezéséért, hanem az egész egészségügyi rendszer jobbá tételéért szervezik. Az elégedetlenség kifejezéséről és a tiltakozásról egyébként már decemberben beszélt az orvosi kamara. Most csak annyi történt, hogy februárra sikerült összehívni az ezt megerősítő küldöttgyűlést.
A tiltakozás kiváltó okain azóta semmi nem változtatott, még a Takács Péter és Soós Zoltán közötti találkozó sem – magyarázta Lénárd Rita. A politikai vádakról a MOK alelnöke azt mondta: „Komáromi Zoltánt a kamarai tagok 2019-ben országos küldöttnek választották, ő ezért vett részt a küldöttközgyűlésen. Az orvosok, ugyanúgy, mint a társadalom egésze, különböző politikai nézetűek, hivatásuknál fogva nem tehetnek különbséget életkor, nem, politikai vagy vallási hovatartozás alapján, minden beteget kötelesek ellátni a lehető legjobb minőségben.”
További részletek a cikkben.
Fotó MOK/Halász Nóra