A beteg szervezetébe juttatott szöveti őssejtek csökkenteni tudják-e a vírusfertőzés okozta tüdőkárosodást és a légzőszervekben kialakult gyulladást?
A tudomány még nem találta meg a legjobb módszert a koronavírusban megfertőzöttek gyógyítására, de az őssejtterápia is felkerült a lehetséges hatékony gyógymódok közé. A világon jelenleg is többszáz kutatóközpontban vizsgálják, hogyan tudják csökkenteni a betegek szervezetébe juttatott szöveti őssejtek a Covid-fertőzés okozta tüdőkárosodást és a légzőszervekben kialakult gyulladást - írta a magyarnemzet.hu.
Az elmélet szerint és a klinikai vizsgálatok alapján a beteg szervezetébe juttatott szöveti őssejtek csökkenteni tudják a vírusfertőzés okozta tüdőkárosodást és a légzőszervekben kialakult gyulladást. Mivel ezen őssejtek nem tartalmazzák azt az enzimet, amelyhez a SARS–CoV–2 vírus kötődni tud, így a mesenchymális őssejtek ellenállóak a kórokozóval szemben.
A világon több mint száz ilyen irányú kutatás folyik, több megközelítésben.
Vannak olyan vizsgálatok, ahol a fertőzött zsírszövetéből kinyert őssejtekkel végzik a terápiát, de ígéretesnek bizonyult, és több tudományos munkacsoport dolgozik a köldökzsinórszövetből kinyerhető őssejtekből előállított készítmények alkalmazásán is.
A klinikai vizsgálatokat nyilvántartó Clinicaltrials.gov honlap szerint jelenleg 252 őssejtes kutatás zajlik a világon, melyek célpontjában a tüdőbetegségek kezelése áll, és közel nyolcvan kifejezetten a koronavírusos betegek őssejtterápiáját vizsgálja. Továbbiak a cikkben